Wczytuję dane...

Wrażliwe punkty - obrona kubotanem

Znalezienie się w ciemnej uliczce sam na sam z napastnikiem to nie jest sytuacja, w której ktokolwiek chciałby być. Jeżeli jednak jesteśmy w sytuacji zagrożenia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zareagujemy instynktownie – uderzając we wrażliwe punkty, jak genitalia czy oczy. W skutecznej obronie może pomóc kubotan, przy pomocy którego wykonamy uderzenie lub nacisk na wrażliwe punkty na ciele agresora. Taka obrona rządzi się jednak pewnymi prawami i z pewnością daleko jej do „wolnej amerykanki”. 



Zacznijmy od tego, czym są wrażliwe punkty?

Właściwie nazywamy je punktami witalnymi. To miejsca na naszym ciele, które reagują silnym bólem lub w inny sposób, kiedy zostaną potraktowane w określony sposób. Są one tak zbudowane, iż energia kinetyczna wytworzona przez zadanie ciosu przenosi się w głąb organizmu – na narządy wewnętrzne, nerwy i ich sploty, arterie czy przyczepy mięśniowe. Konsekwencją urazu takiego miejsca jest nie tylko ból, ale również zaburzenie działania, rozstrój któregoś z organów, co może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet skutkować śmiercią.

Punkty witalne dzielą się na różne rodzaje w zależności od tego, jaki efekt może wywołać ich uderzenie/naciśnięcie. Atak na każdy z nich może czasowo powstrzymać napastnika, zatem dać nam czas na ucieczkę, jednak należy wiedzieć, jakiego efektu się spodziewać. Kubotan zwiększa siłę ciosu czy nacisku, trzeba więc mieć pewien zasób wiedzy, by nie spowodować kalectwa czy śmierci i nie przekroczyć granic obrony koniecznej. Istnieją zatem dwa rodzaje punktów: podstawowe i drugorzędne. Pierwsze z nich to takie, których zaatakowanie może spowodować gwałtowna reakcje organizmu, wstrząs pourazowy, a w konsekwencji – śmierć lub trwałe kalectwo. W przypadku różnych osób efekt ataku na dany punkt będzie oczywiście odmienny, zależnie od indywidualnej reakcji na ból, wytrzymałości czy odporności, nie można więc przewidzieć do końca efektu.


Do punktów tych zaliczamy 27 miejsc, położonych przede wszystkim na osi głównej ciała, np.: gałkę oczną, głowę, krtań, klatkę piersiową, genitalia. Silne uderzenie w któryś z tych punktów przy pomocy kubotanu może spowodować utratę przytomności, obezwładniający ból, szok czy utratę pionowej pozycji ciała. W odróżnieniu od nich 22 punkty drugorzędne występują z reguły na kończynach. Uderzenie lub nacisk na któryś z tych punktów nie spowoduje tak rozległych obrażeń, jak złamania, zmiażdżenia czy obrzęki, a jedynie da nam czas na ucieczkę, chwilowo unieruchamiając przeciwnika, odwracając jego uwagę. Uderzenie w nie zadziała również wtedy, gdy zależy nam, by pozbawić napastnika broni.

Ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, iż uderzenia czy naciski na te punkty powinny być stosowane tylko w ostateczności, ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne. Kubotan sprawia, że łatwiej wymierzyć cios i nadać mu większą precyzję. Tym bardziej broniąc się przy jego pomocy należy wykorzystać wiedzę na temat ludzkiego ciała, by nie przekroczyć bariery obrony koniecznej.



Przeczytaj również:

Kubotan - kwestie prawne

Kubotan - odpowiednia broń dla kobiet?

Jak trzymać kubotan w walce?

Google+