Wczytuję dane...

Kubotan - kwestie prawne

Jeżeli Kubota kojarzy Wam się tylko z klapkami, czas nieco poszerzyć swoją wiedzę. Kubota to również nazwisko pewnego Japończyka, mającego sporo zasług dla sztuk walki. Sōke, który za kilka dni będzie świętował 81. urodziny, stworzył styl karate Gōsoku-ryū, jest założycielem i prezesem International Karate Association, ekspertem szermierki, kobudōtoshin-ryutaiho-jutsu, twórcą książek i filmów instruktażowych. Takayuki Kubota stworzył również narzędzia do samoobrony takie, jak kubotan i kubotai. Dziś zajmiemy się pierwszym z nich.

Czym właściwie jest kubotan?

To wykonany z twardego plastiku walec o długości około 14. centymetrów, który często jest noszony przez użytkowników w charakterze breloczka do kluczy ze względu na swoje rozmiary. Można nim zarówno zadawać ciosy, jak i uciskać wrażliwe punkty na ciele przeciwnika – można tu wymienić choćby twarz, szyję, krtań, sploty nerwowe czy połączenia stawów. Trzeba zauważyć, że dziś kubotanem nazywa się szersze spektrum narzędzi, wykonanych z różnych materiałów, a sam kubotan chroniony jest patentem. Patrząc na opis można pomyśleć, że to narzędzie jest niewielkie, zatem nie może też wyrządzić dużej szkody. Nic bardziej mylnego; co prawda można powiedzieć, że to breloczek do kluczy, a nie broń, jednak myliłby się ten, kto go nie doceni. By go używać trzeba przejść przeszkolenie, w przeciwnym razie można wyrządzić komuś naprawdę ogromną krzywdę – wystarczy poznać jego nazwę, funkcjonującą potocznie: „łamacz kości”, która nie jest oczywiście bezpodstawna. Tyle historii i teorii.


Czy kubotan można mieć w posiadaniu legalnie?

Definicję broni i amunicji w naszym kraju reguluje Ustawa z dn. 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, a wyliczenie przedmiotów, uznawanych za broń, znajdziemy w artykule 4.1 niniejszej Ustawy. W jego myśl do broni zaliczamy oczywiście broń palną, broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego, a także narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu. Do ostatniego zbioru zalicza się broń białą, broń cięciwową w postaci kusz oraz przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Gdy przyjrzymy się tej klasyfikacji zauważymy, że kubotan nie spełnia znamion, które pozwoliłyby go zaszeregować do którejkolwiek z tych grup, jego używanie jest zatem legalne. Jego niewielkie rozmiary, twardość, możliwość zastosowania kilku prostych chwytów (jak młot czy dziób) czynią z niego dość uniwersalne narzędzie do obrony.

Istotna, a nawet kluczowa jest jeszcze jedna kwestia; to, że legalnie można posiadać kubotan, to nie wszystko. Należy bowiem pamiętać o tym, że używanie go musi również być zgodne z prawem. Jak już wiemy, choć niepozorne, jest to narzędzie mogące wyrządzić naprawdę dużą szkodę dla zdrowia – szczególnie przy nieumiejętnym stosowaniu technik, związanych z naciskiem na wrażliwe punkty ciała jak oczy, krtań czy genitalia. Jest to narzędzie do obrony i użycie go w celu innym, niż obrona konieczna może zostać odebrane i zinterpretowane jako przestępstwo.


Przeczytaj również

Pałki teleskopowe - broń biała? Aspekty prawne


Google+