Wczytuję dane...

Jak trzymać kubotan w walce?

Kubotan to niewielka, poręczna broń, która może pomóc w samoobronie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Nie rzuca się w oczy, jest lekka, można mieć ją przy sobie w każdej sytuacji – dopiętą do kluczy czy schowaną w torebce. Łatwy dostęp i poręczność czynią z niej uniwersalne narzędzie, nie znaczy to jednak, że jego używanie nie rządzi się żadnymi zasadami; ważne jest zarówno to, w jaki sposób możemy uderzyć kubotanem, jakie miejsca można uderzać lub naciskać, by osiągnąć zamierzony efekt, ale również – w jaki sposób odpowiednio go trzymać.


Rodzaj chwytu będzie zależał od kilku czynników. Będzie on różnił się ze względu na rodzaj ciosu, jaki chcemy wykonać, na środowisko, w jakim się znajdujemy, poziom naszych umiejętności czy element zaskoczenia – niespodziewany atak ze strony napastnika czy jego nietypowe zachowanie. Właśnie dlatego warto wybrać się na zajęcia, na których nauczymy się więcej o samoobronie, albo przynajmniej dokształcić się, czytając odpowiednie artykuły. Wiele źródeł można oczywiście odnaleźć w internecie. Z pewnością pomoże również ćwiczenie reakcji, byśmy potrafili trzeźwo ocenić sytuację w jak najkrótszy czasie.


Chwyt młócący


Najprostszym chwytem, jaki można zastosować, jest chwyt młócący. Należy chwycić kubotan po stronie przeciwległej do kluczy. Następnie wymachujemy kluczami po łuku, używając ich jako głównej broni. Jeśli to nie zniechęci napastnika, można zastosować kolejne chwyty.


Szpikulec do lodu

Innym możliwym do zastosowania chwytem jest tzw. szpikulec do lodu. Kubotan chwyta się tak, jak szpikulec do lodu, obejmując go pięścią. Trzeba upewnić się, że kubotan jest skierowany pionowo w dół. Podczas obrony siła wykorzystana jest do tego, by koniec kubotanu uderzył w ciało napastnika. Należy celować we wrażliwe miejsca, co może chwilowo unieruchomić agresora i dać nam szansę na ucieczkę. Ważny jest pewny chwyt – siła uderzenia może sprawić, że kubotan wyślizgnie się z dłoni.
Gdy sytuacja wymaga zadania ciosu, możemy obronić się wzmacniając siłę swojej pięści kubotanem. Chwytając kubotan w dłoń i zaciskając na nim pięść sprawimy, że siła ciosu będzie większa, podobnie jak jego skuteczność. Koniec kubotanu można wysunąć z dłoni gdy tylko zajdzie potrzeba zastosowania takiego chwytu.


Uderzenia w punkty witalne.


Bardzo popularne i skuteczne są również uderzenia w punkty witalne. Najprościej mówiąc, są to wrażliwe punkty na ciele człowieka – część z nich każdy z nas potrafiłby wymienić bez zastanowienia (oczy, genitalia, krtań). Dokładne poznanie tych punktów wymaga jednak wiedzy i praktyki. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jak i gdzie uderzyć, lepiej zastosować inny typ obrony.Chcąc wykonać cioc w punkt witalny, należy chwycić kubotan w pięść, a kciuk ułożyć wzdłuż jego czubka, by był bardziej stabilny. Końcówka kubotanu powinna wystawać na tyle, by umożliwić zadanie ciosu, jednak niezbyt daleko, by móc go kontrolować.


Gdy zostaniemy zaatakowani, istnieje duża szansa, że będziemy musieli zastosować więcej niż jeden chwyt, by obronić się przed agresorem. To powód, dla którego warto znać teorię i poćwiczyć chwyty „na sucho”. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak uderzyć np. w punkt witalny – zastosujmy łatwiejszy chwyt, który da nam szansę na ucieczkę, zamiast dodatkowo rozjuszyć napastnika. Kubotan może być przydatną pomocą w samoobronie, gdy wiemy, jak prawidłowo go użyć.


Przeczytaj również:

Kubotan - kwestie prawne

Kubotan - odpowiednia broń dla kobiet?

Google+