Wczytuję dane...

Kubotan. Odpowiednia broń dla kobiet?

Kubotan to dla wielu osób obco brzmiąca nazwa; nic dziwnego, ponieważ to specyficzny rodzaj broni pochodzący z Japonii, który może okazać się zbawienny dla wszystkich miłośników prostych, minimalistycznych, ale skutecznych rozwiązań. Przystosowany do szeroko rozumianej samoobrony pasuje do metod działania Japończyków. Nie rzuca się w oczy, ale w razie potrzeby spełnia swą funkcję. Czy to odpowiednia broń dla kobiet?

Pozory mylą

W przypadku kubotanu słynne powiedzenie „pozory mylą” wydaje się jak najbardziej właściwe. Ten rodzaj broni to nic innego jak czternastocentymetrowy walec wykonany z twardego plastiku, wyglądem przypominający po prostu trochę dłuższą, wypełnioną w środku rurkę. Zazwyczaj- dla niepoznaki- kubotan pełni rolę breloczka do kluczy, co zdecydowanie ukrywa jego prawdziwe zastosowanie. Czasem można spotkać nawet wersję kubotanu występującej w połączeniu z długopisem- umieszczonym w obudowie zbudowanej z takich materiałów jak aluminium lotnicze lub nawet tytan. Ten niewielki przedmiot nie może na pierwszy rzut oka kojarzyć się z czymś niebezpiecznym, a tym bardziej z bronią, dzięki której z powodzeniem można pokonać przeciwnika.

Zastosowanie

Kubotan został stworzony przez Japończyków z myślą o samoobronie. To rodzaj pomniejszonej karateckiej pałki o nazwie tonfa, którą można wyprowadzać skuteczne ciosy. Oznacza to jednak, że aby osiągnąć pełną efektywność kubotanu, należy przedtem posiąść odpowiednią wiedzę- znajomość techniki posługiwania się tym rodzajem broni może okazać się niezbędna szczególnie w momencie, gdy przeciwnik będzie od nas znacznie większy i silniejszy. Warto zresztą zwrócić uwagę na fakt, że dobrze wyprowadzone ciosy (mowa przede wszystkim o tych wymierzonych w twarz, szyję, krtań, połączenia stawów, kości czy sploty nerwowe) mogą chwilowo obezwładnić praktycznie każdego. Należy jednak zdawać sobie sprawę także z ograniczeń tego typu rozwiązań- broń nie powoduje trwałych uszkodzeń, a jedynie wywołuje ostry ból, który umożliwia jednak ucieczkę przed napastnikiem. Kubotan posiada jednak zdecydowanie więcej zalet niż wad- poręczny, możliwe jest jego własnoręczne wykonanie (np. z drewna), łatwo go także ukryć, a jeszcze prościej- nosić przy sobie.



FIILM POKAZUJĄCY TECHNIKI OBRONY KUBOTANEM



Dla kobiet?

Kobiety na ogół atakowane są z bliskich odległości, które często nie pozwalają im odpowiednio zareagować. Jeśli posłużą się kubotanem i uderzą w punkty witalne zgodnie z przeznaczeniem broni, to mają dużą szansę na oswobodzenie się i ucieczkę lub wezwanie pomocy. Ponadto użycie kubotanu nie wymaga dużej siły- w tym przypadku zdecydowanie bardziej liczy się precyzja i punkt uderzenia, co oznacza, że ten rodzaj broni jest wręcz idealnie przystosowany dla kobiet. Sprawę ułatwia również rozmiar kubotanu- najwyżej piętnastocentymetrowy, o grubości centymetra, będzie dla przedstawicielki płci pięknej znacznie poręczniejszy niż np. wspomniana karatecka tonfa. To bardzo ważne, ponieważ dobór odpowiedniej broni może znacznie wpłynąć na skuteczność samoobrony, szczególnie jeśli chodzi o kobiety.

Google+