1)Jakie są rodzaje gazów obronnych?
2)Jaka jest różnica pomiędzy Gazem Pieprzowym a gazem łzawiącym?
3)Jakie są korzyści z korzystania z gazu pieprzowego a jakie ograniczenia?
4)Jak zmierzyć efektywność gazu pieprzowego?
5)Czy gaz pieprzowy przeterminowuje się? Jak często powinno się wymieniać gaz pieprzowy?
6)Kiedy gaz pieprzowy zacznie działać i jak długo będą trwały skutki jego działania?
7)Jak przechowywać i transportować gaz pieprzowy?
8)Kiedy powinno się stosować gaz pieprzowy?
9)Jak użyć gazu pieprzowego?
10)Czy gaz pieprzowy jest skuteczny wobec niedźwiedzi i psów?
11)Czy gaz pieprzowy jest legalny?
12)Czy są miejsca gdzie nie mogę mieć przy sobie gazu pieprzowego?
13)Jak usunąć gaz z powierzchni swojego ciała?
1) Jakie są rodzaje gazów obronnych?
Do produkcji gazów obronnych używa się głównie trzech składników. Dwa pierwsze to CS i CN, znane jako gazy łzawiące. Te syntetyczne gazy podrażniają tkanki błon śluzowych (oczu, nosa, gardła i płuc). W dużych ilościach powodują obfite łzawienie i wydzielanie śluzu. Gaz łzawiący od lat stosowany jest do rozpędzania tłumów demonstrantów.
Trzecia substancja to OC (Oleoresin Capsicum), znany jako gaz pieprzowy. OC jest substancją palną uzyskiwaną z ostrego cayenne (pieprzu) i innych roślin pieprzowych. W kontakcie z tkanką błon śluzowych powoduje uczucie intensywnego pieczenia, chwilowe oślepienie, ogranicza możliwość złapania oddechu i dezorientuje. Gaz pieprzowy jest obecnie powszechnie kupowanym produktem.
2) Jaka jest różnica pomiędzy Gazem Pieprzowym a gazem łzawiącym?
- Reakcja na gaz pieprzowy jest mimowolna (nie zależy od możliwości reagowania na ból), więc jest skuteczny wobec osób, które nie odczuwają bólu, jak np.: osoby silnie wzburzone, pijani czy pod wpływem narkotyków. Działa również na dzikie zwierzęta. Gaz łzawiący, w takich sytuacjach nie jest skuteczny.
Na poniższych filmikach można zobaczyć reakcje wywołane działaniem gazu pieprzowego Fox Labs.
- Gaz łzawiący odparowuje jedynie do pewnego stopnia. Może zadziałać na osobę, trafioną niezbyt dokładnie, wdychane opary mogą podrażniać oczy. Gaz pieprzowy nie emituje wyziewów, nie traci mocy z biegiem czasu, ale należy nim spryskać dokładnie oczy przeciwnika lub jego nos aby zadziałał najskuteczniej.
- Gaz łzawiący działa po dłuższej chwili, od 5 do 30 sekund, działanie gazu pieprzowego jest szybsze. Również więcej czasu potrzeba na usunięcie gazu łzawiącego z powierzchni ciała spryskanego, a jego chemiczne właściwości działają wiele dni po zetknięciu się z nim.
Każdy z gazów posiada inne właściwości, niektóre receptury (np.: Triple Action Sprays) są mieszankami zawierającymi zarówno OC (gaz pieprzowy) jak i CS lub CN (substancje gazów łzawiących).
3) Jakie są korzyści z korzystania z gazu pieprzowego a jakie ograniczenia?
Gaz pieprzowy - to doskonały produkt do samoobrony. Używany niemal przez wszystkie agencje ochrony i policyjne jednostki na świecie. Nie jest śmiertelny i jednocześnie niesamowicie skuteczny w użyciu – wystarczy spryskać okolice twarzy i oczu napastnika. Daje możliwość ucieczki tworząc bezpieczny dystans między tobą, a atakującym.
Gaz pieprzowy nie powoduje śmierci napastnika, można więc stosować go bez wahania i bez obaw. Szybkie działanie może sprawić, że unikniesz poważnych obrażeń oraz uratujesz życie. Gaz pieprzowy nie jest drogi, ani nie jest zakazany. Można go mieć przy sobie wszędzie.
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń, i nie polegać na tylko jednej formie obrony. Gaz pieprzowy działa po kilku sekundach. Napastnik może ci go odebrać zanim zostanie unieszkodliwiony. Może go wykorzystać przeciwko tobie. Deszcz i wiatr mogą wpłynąć na zasięg jego skuteczności.
4) Jak zmierzyć efektywność gazu pieprzowego?
Gaz pieprzowy opisuje się w następujących jednostkach: OC% i jednostkach ostrości SHU. Procent widoczny na opakowaniu (2%, 10%, 15%, 17%, etc.) mówi o ilości OC względem innych składników receptury (propelent, barwniki, itp.). Ale “ostrość” różnych gazów mierzy się w inny sposób. Ostrość OC jest ściśle związana z ilością capsaicyny w OC, co zależy od producenta. Istnieją znaczne różnice w ostrości gazów produkowanych przez różne firmy. Ilość capsaicyny w OC mierzona jest w jednostkach ostrości Scoville'a (SHU). Aby porównać ostrość różnych gazów należy zwrócić uwagę na ilość jednostek SHU. Im więcej capsaicyny zawiera OC, gaz jest tym ostrzejszy i skuteczniejszy. Dwa miliony SHU – to standard, który w większości przypadków wystarcza.
5) Czy gaz pieprzowy przeterminowuje się? Jak często powinno się wymieniać gaz pieprzowy?
Większość gazów obronnych ma datę ważności na opakowaniu.
OC nie traci mocy z biegiem czasu, ale cząsteczki gazu odpowiedzialnego za wyrzucanie substancji drażniącej(OC) mogą powolnie wydostawać się z pojemnika. Powoduje to mniejsze ciśnienie w pojemniku i krótszy zasię działania. Dotyczy to szczególnie małych opakowań – typu breloczkowego.
Charakter produktu determinuje konieczność jego całkowitej sprawności. Polecamy wymianę gazu po upływie daty ważności.
Aby mieć pewność, że receptura działa właściwie powinno się sprawdzać gaz co 90 dni. Po każdej próbie zmniejsza się ilość substancji w opakowaniu. W przypadku modelu breloczkowego – polecamy wymianę produktu co 9 lub 12 miesięcy.
6) Kiedy gaz pieprzowy zacznie działać i jak długo będą trwały skutki jego działania?
W większości gazów efekt pieczenia skóry oraz inne skutki pojawiają się od 4- 5 sekund po zetknięciu ze skórą, a jego działanie trwa od 15 do 60 minut w zależności od stopnia koncentracji( ilości OC) Daje to mnóstwo czasu na ucieczkę i wezwanie policji.
Identyfikacja UV, nieszkodliwy dodatek jako pomoc policji w identyfikacji napastnika, powinna zmyć się w ciągu tygodnia.
7) Kiedy powinno się stosować gaz pieprzowy?
Stosuj gaz pieprzowy tylko w sytuacji zagrożenia i jeśli grozi ci utrata życia. Używaj go TYLKO w obronie osób, a nie mienia. Użycie gazu do ataku – jest przestępstwem.
8) Jak przechowywać i transportować gaz pieprzowy?
Przechowuj gaz obronny w bezpiecznym miejscu i w temperaturze pokojowej. Z dala od dzieci. Nie zostawiaj w samochodzie latem.
Przemyśl sposób noszenia gazu pieprzowego. Podczas ataku – nie otrzymujesz ostrzeżenia, a dzieje się to w najmniej spodziewanych momentach. Noś przy sobie gaz, w bezpiecznym miejscu, kiedykolwiek jest to możliwe. Możesz go umieścić w luźnej, zewnętrznej kieszeni kurtki lub spodni, w torebce z otwartą kieszenią. Wypróbuj kilka metod noszenia i znajdź miejsce najłatwiej dostępne. Poćwicz i upewnij się, że jesteś w stanie szybko po niego sięgnąć w chwili zagrożenia.
Bardzo wygodne są breloczki z gazem pieprzowym i łatwo jest je nosić przy sobie z powodu ich małego rozmiaru.
9) Jak użyć gazu pieprzowego?
Ważne jest, by dokładnie zapoznać się z działaniem gazu, który przy sobie nosisz i poćwiczyć przed koniecznością użycia. Przyjrzyj się opakowaniu, końcówce i dozownikowi. Wypróbuj działanie swojego pojemnika na otwartej przestrzeni, upewnij się, że w razie wietrznej pogody nie celujesz pod wiatr, następnie naciskaj dozownik przez około 2 sekundy. Jak daleko sięga jego wybuch? Czy wybucha strumieniem, czy mgiełką? Jak zachowuje się w razie wiatru? Czy dasz radę spryskać oczy atakującego?
W sytuacji zagrożenia, upewnij się, że między tobą a atakującym jest pewna przestrzeń. Nie zbliżaj się na wyciągnięcie ręki. Nie strasz atakującego gazem. Wypalaj dwu- lub trzysekundowe serie wprost w oczy atakującego. Jeśli nie zadziała – odczekaj kolejne dwie sekundy. Małe, kieszonkowe opakowanie zapewnia nieprzerwany ogień wybuchów przez 5 do 10 sekund. Kiedy niebezpieczeństwo zostało chwilowo zażegnane, natychmiast uciekaj a następnie wezwij policję. Jeśli gaz zawiera identyfikację barwnika UV, poinformuj o tym policję. To może pomóc w identyfikacji napastnika.
10) Czy gaz pieprzowy jest skuteczny wobec psów oraz innych dzikich zwierząt?
Gaz pieprzowy jest również skuteczny wobec psów i innych dzikich zwierząt. Dla ochrony przed atakiem niedźwiedzia/psa, kup gaz, który jest przeznaczony do tego celu i odpowiednio oznakowany.
11) Czy gaz pieprzowy jest legalny?
Pojemniki aerozolowe, za pomocą których rozpylany jest roztwór Kapsaicyny, tzw. gazy pieprzowe.
Urządzenia takie nie zostały wymienione w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, więc nie są traktowane jako broń.
12) Czy są miejsca gdzie nie mogę mieć przy sobie gazu pieprzowego?
Tak. Nie można wnosić żadnego gazu pieprzowego/obezwładniającego na pokład samolotu.
13) Jak usunąć gaz z powierzchni swojego ciała?
Jeśli spryskasz się gazem pieprzowym – nie wpadaj w panikę. Woda, mydło i czas – to wszystko, co jest potrzebne do odkażenia. Wystawienie się na działanie świeżego powietrza również jest wskazane.
Możesz również skorzystać z profesjonalnych środków do dekantaminacji, które w znacznym stopniu skrócą czas działania gazu.
Zdejmij zanieczyszczone ubranie. Spłucz zakażone miejsca chłodną wodą. Ciepła woda może wzmóc uczucie pieczenia i zapalenie. Nie wycierać twarzy!
Umyj zakażone miejsca mydłem, które nie zawiera olejków. Nie smaruj tłustymi balsamami – one sprawią, że OC wchłonie się w skórę z większą łatwością.
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli podrażnienia lub ból nie ustepuje.