Wczytuję dane...

6 miejsc, w których nie wolno instalować czujnika CO

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą. Ten bezwonny i bezbarwny gaz zabija niezauważalnie. Co roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób a liczba przyjęć do szpitali osób podtrutych czadem sięga 2- 3 tys. Nasilenie incydentów związanych z tlenkiem węgla następuje zwłaszcza w sezonie grzewczym.

Czad jest groźny zwłaszcza w starych budynkach i kamienicach z piecami węglowymi,  ale nie tylko. W naszych domach jest wielu potencjalnych „producentów” tlenku węgla. Wśród tego typu urządzeń znajdują się m.in. piecyki gazowe, przenośne gazowe/naftowe ogrzewacze pomieszczeń; agregaty prądotwórcze, kominki, piece kaflowe, nieszczelne przewody kominowe, kuchnie gazowe jak również samochody w garażu (z pracującym, silnikiem) czy nawet grille, które używamy w zamkniętych pomieszczeniach.


Jakich błędów unikać przy instalacji czujnika CO?

Detektor CO to w tym momencie jedyne urządzenie, które w skuteczny sposób jest w stanie ochronić nas przed zatruciem śmiercionośnym gazem, jakim jest tlenek węgla. Aby jednak detektor w 100% spełniał swoje zadania, trzeba przestrzegać ściśle określonych reguł związanych z instalacją. Odpowiednie umiejscowienie czujnika ma kolosalne znaczenie. W końcu od jego prawidłowego działania zależy zdrowie a niekiedy i życie twoje i twoich najbliższych. Przed przystąpieniem do montażu uważnie przeczytaj instrukcję i kieruj się zaleceniami podawanymi przez producenta w instrukcji obsługi urządzenia.

W przypadku instalacji detektora CO pamiętaj o tym, że:

1. Nie należy umieszczać detektora w odległości mniejszej niż 2 m od urządzeń, które mogą być źródłami tlenku węgla (wymienione wyżej).

2. Nie montuj czujnika w lokalizacjach, w których jest silna cyrkulacja powietrza. Unikaj zatem miejsc przy drzwiach, oknach lub blisko klatki nawiewu, grzejnika czy klimatyzatora. Zbyt duży przepływ powietrza w tych punktach mógłby zaburzyć prawidłowe odczyty czujnika.

3. Nie instaluj detektora również w pomieszczeniach zakurzonych, zabrudzonych lub zatłuszczonych (np. w garażach, piwnicach, czy warsztatach). Pył u kurz, który unosi się w tego typu miejscach mógłby dostać się do urządzenia i utrudnić prawidłowy odczyt.

4. Trzeba unikać lokalizacji, w których czujnik CO znalazłby się za wszelkiego rodzaju barierami, takimi jak zasłony, półki lub meble. Taka zapora mogłaby opóźnić lub zaburzyć odczyt stężenia CO w powietrzu.

5. Nie należy montować detektora na ścianie na wysokości i mniejszej niż 30 cm od sufitu, ponieważ jest to przestrzeń tzw. " martwego powietrza ". To oznacza, że jest tam nikła cyrkulacja powietrza (prędkość powietrza równa zeru) . W takich strefach detektor może nie wykryć stężenia CO.

6. Unikaj miejsc wilgotnych takich jak: łazienka ( koło umywalki, prysznica) czy kuchnia (w pobliżu zlewu). Nie należy montować detektora w pomieszczeniach , których panuje zbyt niska (< 4 ° C) lub zbyt wysoka temperatura ( > 40 ° C ).

Pamiętaj też, by w domu zainstalować detektor uznanego i sprawdzonego producenta. A takimi w tym momencie są m.in. czujniki KIDDE dostępne w naszym sklepie.


Przeczytaj jeszcze

Gdzie instalować czujnik CO? 

Czad: objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Dom wolny od czadu

Google+