Wczytuję dane...

Czad: objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Czad: objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Jesienią i zimą drastycznie wzrasta liczba interwencji strażaków i pogotowia ratunkowego, związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla. Ten niebezpieczny, bezwonny i bezbarwny gaz, doprowadza do ogromnych spustoszeń i zniszczeń w organizmie nawet młodego i zdrowego człowieka. Z tego względu przy zatruciu CO ważne jest szybkie reagowanie i niezwłoczne udzielenie pomocy. Tylko natychmiastowa reakcja pozwoli na odratowanie zatrutej osoby.


Czad – co to jest?

Aby umieć odpowiednio rozpoznać zagrożenie, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów, dotyczących tlenku węgla:

- nie ma on koloru ani zapachu,
- jest silnie trujący,
- łatwo przemieszcza się i rozprzestrzenia w powietrzu,
- powstaje w wyniku niepełnego spalania drewna, oleju, benzyny, nafty, węgla czy ropy.

Główne niebezpieczeństwo, jakie powoduje tlenek węgla, to dostawanie się go układu oddechowego człowieka, skąd wchłaniany jest później do krwiobiegu. Tam łączy się z hemoglobiną zawartą we krwi, aż 210 razy szybciej niż tlen, przez co blokuje dopływ powietrza do organizmu. Powoduje w ten sposób uszkodzenia mózgu i wielu innych narządów. Efektem mocnego zatrucia CO jest śmierć.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą wdychaniu czadu, są bardzo charakterystyczne. Należą do nich:

- bóle i zawroty głowy,
- zmęczenie,
- duszność i trudności z oddychaniem – przyspieszony i nieregularny oddech,
- senność,
- nudności,
- zaburzenia orientacji,
- problemy z oceną zagrożenia.

Występujące znużenie i osłabienie, a także problemy z orientacją i koncentracją powodują, że człowiek, który narażony jest na działanie tlenku węgla, staje się zupełnie bezbronny. Często, mimo świadomości zagrożenia, nie jest on w stanie sam sobie pomóc, a w efekcie traci przytomność. Jeśli odpowiednio szybko nie zostanie mu udzielona pomoc, umrze.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia czadem

Jeśli napotkamy opisaną wyżej sytuację, powinniśmy niezwłocznie podjąć działanie, pamiętając jednocześnie o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie. Pamiętaj, że nie pomożesz nikomu, narażając samego siebie!

- Zadbaj o dostęp do świeżego, czystego powietrza. Otwórz okna, drzwi, jeśli to konieczne wybij szybę.
- Wynieś poszkodowaną osobę w bezpieczne miejsce, gdzie będzie ona miała dostęp do dużej ilości powietrza.
- Rozluźnij ubranie ofiary – rozepnij pasek i guziki. Nie dopuść do przemarznięcia i nie rozbieraj poszkodowanego.
- Wezwij służby ratownicze, pamiętaj, aby udzielić jak najdokładniejszych informacji – podaj adres, płeć i wiek ofiary, opisz sytuację, podaj tyle szczegółów, ile udało ci się zaobserwować. Każda wzmianka może być przydatna ratownikom.
- Jeśli poszkodowany nie oddycha, wykonaj masaż serca i sztuczne oddychanie. Nie przestawaj, aż do przyjazdu pomocy.

Ochrona przed zatruciem

Aby skutecznie chronić się przed zatruciem czadem możesz zainwestować w urządzenia, które niezwłocznie wykryją ulatniający się tlenek węgla. W tej roli doskonale sprawdzają się detektory firmy Kiddle. Posiadają one wbudowany sensor elektrochemiczny nowej generacji, który dokonuje pomiaru koncentracji stężenia CO co sekundę. Wbudowany wyświetlacz LCD wyświetla informacje o składzie powietrza. Jeśli dojdzie do ulotnienia się niebezpiecznej substancji, czujnik optycznie i akustycznie poinformuje o niebezpieczeństwie. Głośny, pulsacyjny alarm dźwiękowy obudzi cię nawet z najmocniejszego snu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, zastosowanym w czujnikach Kiddle, są one niemalże niezawodne. Świetnie sprawdzają się zarówno w domu, jak i w pracy, zapewniając ochronę przed czadem 24h/dobę.

* fotografia w ikonie Mister GC - freedigitalphotos.net


Przeczytaj jeszcze

Akcja "Nie dla czadu"

Przebiegły i niebezpieczny czad

Najlepsza ochrona przed toksycznym czadem

Google+