Wczytuję dane...

Kupujemy czujnik CO

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest jednym z najgroźniejszych gazów, które mogą zabić człowieka. Jego siła polega nie tylko na ogromnej toksyczności, ale także na braku sygnałów ostrzegawczych. Czad jest bezwonny, nie ma też koloru ani smaku. Jego obecność w powietrzu człowiek może zaobserwować, dopiero kiedy wykryje u siebie pierwsze objawy zatrucia – ból głowy, nudności, zawroty głowy czy senność. Ze względu na to, iż sami nie jesteśmy w stanie zareagować w momencie, kiedy gaz zacznie mieszać się z powietrzem, warto zainwestować w sprawdzone i niezawodne detektory CO.


Nie trudno się jednak domyślić, że jak we wszystkich dziedzinach elektroniki, także w branży detektorów nastąpił ogromny rozwój. Producenci prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technik, które mają zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo kupującym. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając czujnik CO?


1. Źródło zasilania
Detektory tlenku węgla występują w trzech odmianach: podłączone do sieci na stałe, przewodowe i bezprzewodowe. Modele podłączane do sieci na stałe mają tę zaletę, że umożliwiają łatwe połączenie całej sieci urządzeń. Niestety okazują się zawodne w przypadku braku energii elektrycznej. Czujniki wyposażone w baterię są mniej zawodne i łatwiejsze w instalacji, niemniej jednak należy co pół roku wymieniać ich zasilanie. Urządzenia przewodowe zawsze zawierają dodatkowo baterię, która pozwoli na krótką pracę nawet bez dostępu do prądu. Mogą one jednak stworzyć dodatkowe zagrożenie w przypadku wzrostu poziomu gazu, który będzie się unosił. Urządzenia z ograniczonym zasięgiem kabla bywają bowiem często montowane blisko podłogi.


2. Wyświetlacz cyfrowy
Najnowsze modele wyposażone zostały w wyświetlacz. Monitor nieustannie pokazuje stężenie tlenku węgla, stan baterii, a także pozwala na prowadzenie adnotacji i porównywanie zagrożeń.


3. Alarm
Ważną funkcją detektora jest także głośny alarm. Powinien on mieć minimum 85 decybeli, co sprawi, że sygnał będzie słyszany w odległości 10 stóp od domu. Niektóre alarmy różnią się częstotliwością dźwięku, są bowiem dopasowane do osób starszych lub tych, które częściowo utraciły słuch.


4. Ilość niezbędnych urządzeń
Sieć alarmów jest przydatna szczególnie w dużych domach. Urządzenia komunikują się ze sobą; gdy jeden alarm wykryje zagrożenie, wywoła dźwięk we wszystkich.


5. Żywotność czujnika
Czujniki detektorów tlenku węgla zużywają się w miarę upływu czasu. Zwykle, okres ich przydatności, to 5 lat. Lepsze modele posiadają wbudowany sygnał alarmowy, który poinformuje, gdy urządzenie będzie wymagało wymiany.


6. Możliwość sprawdzenia funkcjonalności
Wykrywacze CO raz w miesiącu powinny być kontrolnie sprawdzane. Niemalże wszystkie detektory posiadają przycisk testowania i jednocześnie wyciszania alarmu w przypadku fałszywego rozpoznania zagrożenia.
Niebywale istotnym czynnikiem jest także koszt urządzenia. Zwłaszcza jeśli jesteśmy właścicielami dużego domu i planujemy zainwestować w całą sieć czujników. Jedno jest jednak pewne – na bezpieczeństwie swoim i swojej rodziny nie wolno oszczędzać, z tego względu cena powinna iść za najważniejszymi funkcjonalnościami, a nie odwrotnie.


Przeczytaj jeszcze

Gdzie instalować czujnik CO? 

Czad: objawy zatrucia i pierwsza pomoc

Dom wolny od czadu

Google+