Wczytuję dane...

Co wybrać do odstraszania zwierząt: granulat czy płyn?

Wiele osób boryka się z problemami szkód, jakie w ogrodzie, na posiadłości czy na tarasie, wyrządzają dzikie zwierzęta. Niejednokrotnie duże straty pojawiają się w ciągu jednej nocy. Wygłodniałe w okresie zimowym zwierzęta poszukują pokarmu poza lasem, przez co często zbliżają się niebezpiecznie blisko do domów zamieszkanych przez ludzi, a podczas ich snu lub nieobecności, wkraczają także na posesje. Co zrobić, aby uniknąć buszowania zwierząt?


Ogrodnicy i właściciele domów stosują różne sposoby na odstraszenie szkodników – kupują do odstraszania psy i koty, stawiają bardzo wysokie i masywne ogrodzenia, wykorzystują hycli, zgłaszają także problemy do lokalnego nadleśnictwa. Te metody często jednak nie pomagają. Zwierzęta bowiem, skuszone łatwą możliwością zdobycia pokarmu, wracają na miejsca żerowania i powiększają straty.

Repelenty


Jednym z najlepszych środków odstraszających są tzw. repelenty, czyli związki chemiczne lub urządzenia generujące światło i dźwięki, które mają za zadanie odstraszyć niepożądanych gości. Repelenty są biologicznymi (ekologicznymi) metodami ochrony. Środki odstraszające w postaci związków chemicznych występują w różnych formach – mogą to być płyny bądź granulaty.


Płyn czy granulat?


Każdy środek sprawdza się dobrze w innych warunkach. Kiedy należy użyć płynu, a kiedy granulatu? Rodzaj preparatu należy ściśle dostosować do swoich potrzeb, warunków, w których będzie on używany i innych ważnych czynników. Nie należy zapominać, że niejednokrotnie potrzebne okazują się odstraszacze w obu formach.


Środki odstraszające w płynie

Płyny są bardzo uniwersalne. Można używać ich do bezpośredniej ochrony roślin, ogrodów i innych terenów. Ich zapach nie jest wyczuwalny dla ludzi, dlatego zupełnie nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu. Tylko delikatne nosy zwierząt są w stanie wyłapać zapach repelentu. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak pamiętać, gdzie został rozlany płyn, aby uniknąć np. kontaktu dzieci ze środkiem chemicznym. Płyn można z łatwością zastosować także na dużej powierzchni, dzięki temu zapewni on lepszą ochronę. Użycie tego typu środka może być nawet łatwiejsze, wystarczy bowiem użyć rozpylacza mechanicznego lub pompy.
Repelenty w płynie można rozpylać bezpośrednio na powierzchnie, takie jak: kwiaty, krzewy, ściółka, zadaszenie, rośliny ozdobne, sadzonki, rynny, drzewa, żarówki, karmniki dla ptaków, kosze na śmieci i torby.


Granulaty

Granulat wykazuje doskonałą skuteczność w działaniu na dużej przestrzeni. Najlepiej używać ich wokół granicy ogrodów, zieleni i domów. Jedną z najważniejszych zalet środka jest to, że repelenty granulowane utrzymują się dopóki widoczne są ich pastylki. Oznacza to, że można łatwo zobaczyć, kiedy konieczne jest ponowne użycie preparatu. Repelenty granulowane dobrze sprawdzają się w miesiącach zimowych, w przeciwieństwie do produktów w płynie, które nie mogą być używane w temperaturach poniżej -40 stopni.
Środki granulowane skutecznie chronią: ogrody, bramy, garaże, nory, kwietniki, domy, strychy, rynny, drogi, stodoły, niskie przestrzenie, kosze na śmieci i torby.

Granulki preparatu rozprowadza się na trawie, dzięki temu uniknąć można niszczenia powierzchni poprzez kopanie w niej dziur. Mogą być one stosowane w każdych warunkach pogodowych, a niektóre z nich mogą również być stosowane w pomieszczeniach.



Jaki środek wybrać?

Przykładem dobrych repelentów są produkty firmy Zbymar – Anti-bissan płyn oraz Anti-bassan granulat. Są to środki powszechnie dostępne na rynku, które wykazują się doskonałą skutecznością w walce ze zwierzętami leśnymi, a dzięki swojej formule są one bezpieczne zarówno dla zwierzaków, jak i dla środowiska.

* Wykorzystano zdjecie “Wild Boar”  - James Barker  - freedigitalphotos.net

Przeczytaj jeszcze:

Sposób na kunę

Ultradźwiękiem w intruza! Nowoczesne metody odstraszania zwierząt

Google+