Kiedy czujnik CO zaalarmuje
Zainstalowałeś już czujnik CO w domu? Doskonała i mądra decyzja. Teraz raz ty i twoja rodzina możecie spać bezpiecznie. Co jednak powinieneś zrobić , gdy usłyszysz głośny alarm wykrywający czad?
Oczywiście nie życzymy ci tej wersji wydarzeń, niemniej jednak jest ona prawdopodobna. Zwłaszcza, gdy w twoim domu znajdują się urządzenia, które mogą być potencjalnymi „producentami czadu”. A to nich należą m.in. kocioł na paliwo ciekłe lub gazowe, kocioł na paliwo stałe, gazowy podgrzewacz wody (np. JUNKERS) kominek, piec kaflowy i kuchnia węglowa.
Od początku roku niemal codziennie w Polsce notowanych jest od kilku do kilkunastu przypadków zatrucia czadem. Kumulacja zdarzeń z tlenkiem węgla przypada zwłaszcza na sezon zimowy. Niektóre z nich kończą się tragicznie. W skutek działania tego śmiercionośnego gazu umierają całe rodziny. A tych nieszczęść można by było łatwo zapobiec. Rozwiązaniem jest profilaktyka: kontrola urządzeń wentylacyjnych i zakup detektora CO. Jak wynika z badań, jeszcze niewielka część społeczeństwa zdaje sobie sprawę z potrzeby instalacji czujnika CO. Być może ty należysz grona tych uświadomionych i na twojej ścianie od dawna wisi już czujnik CO (np. marki Kidde?). Gratulujemy ! A czy wiesz powinieneś zrobić kiedy usłyszysz sygnał alarmowy?
Czy każdy dźwięk to alarm CO?
Na początek jedna uwaga. Nie każdy sygnał dźwiękowy, jaki wydobywa się z detektora CO jest oznaką wykrycia tlenku węgla. W czujnikach Kidde sygnał dźwiękowy pojawia się jeszcze w dwóch innych sytuacjach: w przypadku niskiego stanu baterii oraz nieprawidłowego działania urządzenia. Sygnały te jednak diametralnie różnią się od tego właściwego, alarmującego. Sygnał alarmowy zazwyczaj jest głośny (ok. 85 dB) i towarzyszy mu sygnalizacja optyczna (czerwona dioda LED). Na panelu LCD czujnik pokazuje również poziom wykrytego stężenia.
Niemniej jednak nie możesz ignorować żadnego sygnału dźwiękowego, jaki wydobywa się z detektora CO. Dźwięk czujnika zawsze powinien być przez ciebie traktowany jako potencjalny sygnał wykrywający śmiercionośne stężenie czadu. Od tego zależy w końcu życie twoje i twojej rodziny.
Gdy czujnik zaalarmuje
Oto sugerowane działania po usłyszeniu alarmu czujnika.
1. Sprawdź czy świeci się czerwona dioda. Wyłącz alarm w czujniku,
2. Natychmiast wyjdź na świeże powietrze wraz z rodziną. Otwórz drzwi i okna w mieszkaniu. Nie panikuj, ale działaj szybko. Tlenek węgla jest bardzo zdradliwym gazem i działa bardzo szybko.
3. Zadzwoń na numer 112. Poinformuj o stężeniu czadu odpowiednie służby (Pogotowie, Straż pożarną) i sąsiadów! Jeżeli mieszkasz w bloku, ma to szczególne znaczenie, bo tlenek węgla może być również zagrożeniem dla współlokatorów.
4. Upewnij się, że członkowie rodziny i ewentualni goście wyszli za tobą z mieszkania.
5. Nie wchodzi do domu ponownie i czekaj na przyjazd odpowiednich służb. Przez cały czas przebywaj na świeżym powietrzu.
6. Po wykryciu źródła zagrożenia natychmiast napraw lub wymień wadliwe urządzenia.
Pamiętaj, że tylko sprawne i skuteczne działanie pozwoli uratować rodzinę przed zatruciem. Nigdy nie lekceważ żadnego sygnału dźwiękowy wydobywającego się z detektora CO.
Przeczytaj jeszcze