Czujnik IR w kamerach, czyli o podczerwieni
Tabliczka z napisem obiekt monitorowany, przeczepiona na ścianie fabryki, sklepu czy nawet domu mieszkalnego, nikogo już nie dziwi. Oficjalnie zaprzyjaźniliśmy się z systemami monitoringu, wprowadzając je do swojego życia, jako niezbędne rozwiązanie. Rozwój nowoczesnych technologii gwarantuje coraz większą gamę produktów, które co prawda nie potrafią jeszcze zaparzyć kawy, ale z powodzeniem „opiekują” się naszymi dziećmi i pomagają prowadzić firmę. Jak w gąszczu dostępnych produktów rozpoznać wartościowe urządzenie?
Po co montować kamery?
Monitoring w domach, szkołach, biurach i sklepach ma dwa zadania. Pierwsze z nich to działanie prewencyjne – niejednokrotnie sam widok urządzenia lub tabliczka informująca o nagrywaniu odstrasza potencjalnego złodzieja. Drugim zadaniem jest jak najdokładniejsze nagrywanie rzeczywistości po to, aby w razie włamania z łatwością schwytać złoczyńcę.
Monitoring o największej skuteczności
Skuteczny system kamer gwarantuje właścicielowi ochronę jego własności od rana do wieczora. Jak zapewnić niezawodność monitoringu w nocy lub w miejscach zacienionych? Naprzeciw tego typu dylematom wychodzą producenci kamer, wyposażając swoje produkty w różnorodne technologie. Jedną z nich jest oświetlacz podczerwieni. To wydajne urządzenie elektroniczne wbudowane jest w każdy profesjonalny system monitoringu.
Zasada działania światła podczerwonego
Praca promiennika podczerwieni polega na generowaniu silnych wiązek światła podczerwonego, niewidzialnego ludzkim okiem, które nawet przy znikomej ilości promieni słonecznych, dokładnie oświetlają obszar obserwacji. Oświetlacze IR emitują wiązkę, która ma zakres fal absolutnie niewidzialny dla człowieka. Fale IR docierają do obiektów i odbijając się od nich, powodują ich widoczność, nawet kiedy w pomieszczeniu panuje zupełna ciemność. Z tego względu kamera ze wbudowaną podczerwienią jest idealnym wyjściem w przypadku potrzeby monitorowania obiektu w nocy, z zachowaniem pełnej dyskrecji. Urządzenia wyposażone w promiennik podczerwieni są zdecydowanie bardziej skuteczne niż kamery oparte o źródło światła białego.

Zasięg
Zasięg oświetlacza wbudowanego w najpopularniejsze modele kamer to od 25 do 60 metrów, w zależności od potrzeb właściciela. Na rynku dostępne są także modele, które osiągają większy zasięg emisji światła. Doskonale sprawdzają się one na bardzo dużych powierzchniach.
Dlaczego warto wybierać kamery z IR?
Ze względu na niemożność zobaczenia promieni światła podczerwonego gołym okiem, kamery ze wbudowanym oświetlaczem IR gwarantują nie tylko dyskrecję. Świetnie nadają się one także do miejsc, w których monitoring wymaga kamuflowania urządzeń. Wybierając kamery z oświetlaczem podczerwieni, zapewnia się również komfort osobom przebywającym w ochranianych miejscach. Ogromną zaletą kamer z promiennikiem IR jest też automatyczne uruchamianie oświetlacza podczerwieni i samoczynne przełączanie się w tryb nocny. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ustawianiu żadnego timera. Czujnik wbudowany w kamerze, odnotowując spadek ilości światła, sam włączy podświetlenie.
Kamery z podczerwienią (np. firmy FOSCAM) zapewniają dyskretne monitorowanie obiektów. Są one niezastąpionym ogniwem każdego nowoczesnego systemu zabezpieczeń, ze względu na możliwość szczegółowej obserwacji terenu, 24 godziny na dobę.
Przeczytaj jeszcze
Interesujące funkcje kamer Foscam