Wczytuję dane...

Jak zabezpieczyć monitoring przez hakerem?

Jak zabezpieczyć monitoring przez hakerem?

Kamery wykorzystywane są obecnie wszędzie – w domach, biurach, zakładach pracy czy nawet jako elektroniczne nianie do dzieci. Sprawdzają się doskonale jako narzędzia dbania o bezpieczeństwo miejsca, na którym nam zależy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii bezprzewodowo łączą się one z Internetem, a poprzez możliwość dostępu za pomocą urządzeń mobilnych, dostarczają informacje o naszym obiekcie przez 24 godziny na dobę.

Kamery zamontowane w naszych domach zapewniają detekcję ruchu oraz możliwość komunikacji w dwie strony. Sprawdzają się dobrze przy jednostkowym wykorzystaniu, np. w pokoju małego dziecka oraz jako system monitoringu całej posesji. Wielu konsumentów nie zdaje sobie jednak sprawy z faktu, że każde urządzenie podłączone do Internetu, poza zapewnieniem bezpieczeństwa, stwarza także ryzyko niekontrolowanego dostępu do naszych prywatnych informacji.


Zabezpieczenia przed zhakowaniem

Wszystkie urządzenia podłączone do internetu stwarzają ryzyko zhakowania ich i dostępu do naszych poufnych informacji. Firma Foscam, produkująca kamery do monitoringu, zwraca uwagę na fakt, że wielu użytkowników ich produktów nie przywiązuje uwagi do ważności zagadnienia właściwego zabezpieczania swoich urządzeń. Są to łatwe rozwiązania – takie jak choćby zmiana domyślnego hasła czy zaktualizowanie oprogramowania w urządzeniach, które działają przez dłużej niż pół roku. Nie tylko technologia związana z zabezpieczeniami się rozwija. Postęp następuje także w dziedzinie hackowania wszelkich połączeń internetowych, dostępów do serwerów itp. Z tego względu firmy produkujące systemy monitoringu zaczęły zwracać szczególną uwagę swoich klientów na konieczność i ważność zabezpieczeń we wszelkich kamerach łączących się z internetem.


Co ci grozi?

Hackerzy poprzez dostęp do kamery umieszczonej w domu mogą uzyskać informacje o zwyczajach jego mieszkańców, rozkładzie pomieszczeń, miejscu przechowywania kluczy, ważniejszych i droższych sprzętach elektronicznych lub miejscu, w którym schowane są pieniądze. Najważniejszym jest jednak fakt, że dzięki złamaniu zabezpieczeń monitoringu w prosty sposób dowiedzą się o tym w jaki sposób dostać się do domu. Jeśli dostęp do urządzenia monitorującego zostanie złamany, łatwiejsze będzie także odnalezienie oraz wyłączenie systemów alarmowych zainstalowanych w domu. Poprzez kilkudniową obserwację złodzieje dowiedzą się, które okno zwykle pozostaje otwarte, w którym pokoju nikt nie śpi oraz jak najszybciej przejść do miejsca, w którym trzymasz najwięcej kosztowności.


Aktualizowanie oprogramowania kamery

Co zrobić, aby system oprogramowania monitoringu nie został złamany? Przy zakupie każdej kamery użytkownik powinien zalogować się na stronie internetowej oraz zamówić bezpłatną informację o aktualizacjach systemu zaprogramowanego w jego kamerze. Dzięki temu zostanie on poinformowany mailem o możliwości zmienienia programu, który będzie zawierał nowoczesne rozwiązania odporne na próby włamania się do systemu. Jednym z przykładów firm dbających o bezpieczeństwo swoich produktów, jest firma Foscam, która na swojej stronie udostępnia łatwy w obsłudze, 5 stopniowy program ochronny. Można ściągnąć go za darmo i zainstalować na swoim komputerze lub urządzeniu mobilnym.

Bezpieczeństwo ważne jest nie tylko w przypadku monitorowania swojej własności, ale także dbania o niezakłócony przepływ informacji z niej. Pamiętaj o tym, montując w domu kamerę.

Google+