Wczytuję dane...

Kubotan w pytaniach i odpowiedziach

W poprzednich tekstach na temat kubotanów poruszaliśmy już różne zagadnienia – związane zarówno z ich historią, techniką ich używania czy kwestiami prawnymi, które ich dotyczą. W poniższym tekście znajdziecie kilka podstawowych zagadnień, ujętych w pięć kluczowych pytań.

1. Kto wynalazł kubotan?

Kubotan jest wynalazkiem Japończyka, Takayuki Kuboty. Powstał jako narzędzie dla policji. Jego użycie miało spowodować poskromienie zatrzymanej osoby bez powodowania długotrwałego uszczerbku na zdrowiu czy innych, poważnych szkód. Jego popularność znacznie wzrosła, kiedy policja z Los Angeles zaczęła szkolić z jego użytkowania kobiety. Stawał się coraz bardziej znany wraz z jego popularyzacją jako idealnego narzędzia do obrony własnej, które może być wykorzystywane przez cywilów. Przy jego pomocy można zakładać bolesne blokady i naciskać lub uderzać punkty witalne, więc niekiedy nazywa się go „narzędziem regulacji postawy”.


2. Z czego wykonany jest kubotan?

W swojej najbardziej klasycznej wersji kubotan wykonany jest z wytrzymałego plastiku jak np. Lexan. Powierzchnia pokryta jest sześcioma rowkami, by zwiększyć pewność uchwytu, na końcu znajduje się zaś otwór z kółkiem, dzięki któremu można przypiąć kubotan do kluczy. Oczywiście wraz z postępem kubotan wykonuje się z innych materiałów, odchodząc od pierwowzoru – wprowadza się takie materiały, jak stopy aluminium, drewno czy paracord. Projektanci prześcigają się w pomysłach i można natknąć się np. na kubotan z… kolcami.



3. Jakiej wielkości jest kubotan?

W poprzednim podpunkcie wspominaliśmy, że kubotan posiada kółko do zamontowania przy kluczach. To pozwala się domyślić, jakie mogą być jego rozmiary. Zazwyczaj ma on nie więcej niż 15 cm i ok. 1,25 cm średnicy. Podobnie, jak kubotany tworzone z coraz bardziej innowacyjnych materiałów, można znaleźć również takie, które rozmiarami odbiegają od swojego pierwowzoru. Zazwyczaj jednak nie są to duże różnice, ponieważ jednym z największych plusów jest właśnie niewielki rozmiar i możliwość używania jako breloczka do kluczy.

4. Jak wydajny jest kubotan?
W przeciwieństwie do tradycyjnych narzędzi do samoobrony, kubotan bardzo skutecznie ogranicza napastnika, nie pozwalając mu na wyrządzenie większych szkód. Jednym z plusów jest tu element zaskoczenia – napastnik nie spodziewa się, że mamy narzędzie, którym możemy się obronić. Sprzyja też budowa nowocześniejszych kubotanów, ponieważ niektóre z nich mają kolce czy ostre krawędzie, które mogą spowodować silny ból w ciągu kilku sekund od zadania ciosu.

5. Czy kubotan może spowodować trwałe obrażenia?
W swej pierwotnej wersji kubotan miał tępe krawędzie, by spowodować ból bez naruszania skóry. Używany poprawnie, w parze z dobrą techniką, może spowodować bardzo silny ból, nie zadając jednak trwałych obrażeń. Kubotany, które przybierają obecnie bardziej agresywne formy, np. wyposażone we wspomniane już kolce, mogą spowodować naruszenie skóry, a tym samym rany, które mogą długo się goić.


6. Gdzie kupić kubotan?

W sklepach z akcesoriami do samoobrony takich jak sklep HOTSPRAY.pl


Przeczytaj również:

Kubotan - kwestie prawne

Kubotan - odpowiednia broń dla kobiet?

Wrażliwe punkty - obrona kubotanem

Google+