Wczytuję dane...

Pan/Tilt. Czym jest i do czego służy?

Każdy posiadacz kamery FOSCAM powinien zdawać sobie sprawę z różnorakich funkcji, jakie oferuje mu urządzenie monitorujące. Niestety, duża część osób posiadających lub zajmujących się obsługą monitoringu nie zna znacznej części rozwiązań technologicznych, szczególnie, gdy mowa o nowszych urządzeniach. Jedną z funkcji, która może sprawić problem, jeśli chodzi o obsługę, jest Pan/Tilt. Do czego służy i kiedy najlepiej zainwestować w urządzenie, które jest w nią wyposażone?Co to jest?

Idea Pan/Tilt jest wbrew pozorom dość prosta. Pan oznacza możliwość wykonywania przez kamerę ruchów w poziomie, natomiast Tilt- w pionie. Urządzenie może zatem funkcjonować na zasadzie ograniczonych i uproszczonych ruchów głowy ludzkiej w kombinacjach góra-dół, dół-góra lub prawo-lewo, lewo-prawo. Mimo prostoty pomysłu funkcja jest stosowana od niedawna; jeśli decydujemy się na zakup kamery monitorującej powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model posiada wbudowany Pan/Tilt, ponieważ na rynku wciąż dostępnych jest wiele urządzeń starszej generacji, za które trzeba zapłacić podobną kwotę, a które są pozbawione tej funkcji.Czy funkcja jest faktycznie przydatna?

Odpowiedź brzmi- zdecydowanie tak. Ruch zwykłej kamery monitorującej jest albo niemożliwy, albo wyraźnie ograniczony; zakres pola widzenia zmienia się tylko nieznacznie. W przypadku urządzenia z funkcją Pan/Tilt obserwujemy daną przestrzeń za pomocą kamery i posiadamy tym samym możliwość sprawdzenia, co dzieje się w obrębie innych fragmentów pokoju czy magazynu; ułatwia to nam także zareagowanie w jakikolwiek sposób, gdy zobaczymy coś podejrzanego. Kolejna zaleta to możliwość sterowania ruchem kamery za pomocą tabletu, telefonu czy innego urządzenia elektronicznego wyposażonym w możliwość przeglądania Internetu i stron WWW; to niesamowita wygoda, która pozwala na korzystanie z funkcji kamery niezależnie od miejsca pobytu. Warto również zaznaczyć, że dzięki funkcji Pan/Tilt jedno urządzenie jest w stanie zastąpić dwie zwykłe kamery o wąskim polu widzenia; jest to zatem nie tylko duża wygoda, ale również oszczędność, szczególnie, gdy mowa o powierzchniach przemysłowych czy biurowych. To także szczególnie dobra propozycja dla osób nadających kamerze rolę „elektrycznej niani” obserwującej ruchy dziecka- jeśli np. maluch będzie raczkował po pokoju, rodzic nie będzie tracił go z oczu, właśnie dzięki funkcji Pan/Tilt.

Dobrym przykładem konkretnego modelu, który posiada omawianą funkcję, jest urządzenie FOSCAM; na przykład kamera o 0.3 Megapiksela FI8910W pozwala na zdalne obracanie w poziomie o 300 stopni i 120 stopni w pionie. Sterowanie tym modelem jest możliwe poprzez zalogowanie się do interfejsu kamery z poziomu witryny internetowej; do nawiązania połączenia niezbędne jest podanie IP kamery, nazwy użytkownika oraz oczywiście hasła. Po zalogowaniu wyświetlany jest intuicyjny interfejs- wystarczy posługiwać się strzałkami rozmieszczonymi na czymś w rodzaju dużego kompasu. Po prawej stronie wyświetli nam się aktualny obraz przesyłany z kamery.


Przeczytaj jeszcze

Interesujące funkcje kamer Foscam

Aplikacja do monitoringu na iPhone'a, czyli Surveillance for Foscam

Jak zabezpieczyć monitoring przez hakerem?

Google+