Wczytuję dane...

Przegląd sztuk walki: AIKIDO

Sztuki walki są powszechnie trenowane w naszym kraju już od wielu lat. Większość osób jednak nie ćwiczy ich po to, by zastosować je w walce. Traktują oni sztuki walki bardziej jako ćwiczenie fizyczne oraz, co nie mniej istotne praktyczny środek samoobrony. Oglądając jakiekolwiek wiadomości nietrudno usłyszeć informacje mrożące krew w żyłach. Umiejętność samoobrony zwiększa pewność siebie ale daje także szansę na uniknięcie niebezpieczeństwa, które czai się niemal na każdym rogu.

Aikido zostało skodyfikowane na przełomie XIX i XX wieku przez Morihei Ueshibę. Jak sam mówił: „"Aikido nie jest sztuką zabijania, lecz sztuką życia, dobroci, pokoju oraz miłości natury. Natura jest rozległa i głęboka. Im bardziej się posuwasz, tym więcej widzisz wokół siebie"”. Ta sztuka została oparta o rzuty i dźwignie (głównie na małe stawy takie jak łokcie czy nadgarstki). Kładzie ona szczególny nacisk na sferę psychiczną i moralną a także na zdrowie i życie drugiego człowieka tak podczas treningu jak i walki. Mimo tego, że przydatność tej sztuki do samoobrony jest często kwestionowana (w przypadku rzeczywistej walki). Bo właśnie, trzeba wiedzieć o tym, że Aikido jest uważana za jedną z najtrudniejszych sztuk walki! Dlaczego? Właśnie dlatego, że to nie my decydujemy o tym jak będzie przebiegać pojedynek. My tylko reagujemy na to co robi napastnik. Jak każdej innej sztuki walki także Aikido jest dla osób zmotywowanych, które nie boją się wyzwań ale także są nastawione na długoterminową naukę i szkolenie.

Trening obrony opiera się w głównej mierze na wytrąceniu atakującego z równowagi i dźwigniach na stawy. Zwykle można wykonać rzut lub też zakończyć technikę trzymaniem. Co bardzo ważne – Aikido jest typowo obronną sztuką walki, niektórzy uważają, że ćwiczenie ataku nie jest już elementem tej sztuki. Właśnie dlatego większość osób uprawiających Aikido skupia się niemal wyłącznie na technikach obronnych. Aikido wykorzystuje atak i siłę przeciwnika do obrony.

Nie ma sensu byśmy opisywali tutaj podstawowe chwyty czy dźwignie. Najbezpieczniej dla zainteresowanych po prostu udać się do klubu – których jest w Polsce naprawdę sporo. Wykwalifikowana kadra na pewno chętnie zaprezentuje nam zalety tej sztuki walki jak i (o ile będziemy dalej zainteresowani) odkryje przed nami tajniki tej sztuki.

Jeśli lubisz aktywność fizyczną a spójność duszy i ciała jest dla Ciebie ważna a ponadto cenisz sobie własne bezpieczeństwo to ćwiczenie sztuk walki może przynieść wyłącznie pozytywne efekty. Niestety wiele osób szybko się zniechęca gdyż tak Aikido jak i innych sztuk walki nie da się nauczyć w kilka tygodni, wymaga to sporej dawki samozaparcia (czasami będzie bolało) i cierpliwości, której wielu z nas brakuje w świecie w którym cały czas musimy gonić za swoimi marzeniami. Zapominając często o sobie. Należy jednak pamiętać, że jedyną inwestycją, której nikt nam nie może ukraść ani zabrać jest nasze dobre zdrowie i samopoczucie bez którego trudno o sukces także w innych aspektach życia! Kropka.


Przeczytaj jeszcze:

Przegląd sztuk walki: KRAV MAGA

DJU SU – specyficzna samoobrona

Co to jest obrona konieczna?

 

Google+