Wczytuję dane...

Jak wybrać odpowiednią kamerę do domu? cz. 1

Wybór kamery uwarunkowany jest przede wszystkim indywidualnymi potrzebami. Zasadniczo istnieją dwa główne obszary, na których właściciele domów muszą skupić swoją uwagę. Pierwszy to ochrona danego obiektu, budynku , a druga ochrona osobista i bezpieczeństwo własnej rodziny. Jak widzicie te dwa obszary są diametralnie od siebie różne, c o sprawia że wybór odpowiedniej kamery do monitoringu może być nie lada wyzwaniem.


Instalujemy kamery głównie po to, żeby chronić najbliższych?

W przypadku kamer monitorujących dom i jego otoczenie musimy się liczyć z tym, że prawdopodobnie będziemy musieli zaopatrzyć się w kamery monitorujące dwóch typów: kamerę zewnętrzną i kamerę wewnętrzną. Dlaczego? Z prostej przyczyny: potencjalnie niebezpieczne sytuacje, z którymi mogą zetknąć się twoi bliscy,  mogą mieć miejsce zarówno przed domem jak i w samym mieszkaniu. Aby mieć pewność, że kamery odpowiednio zarejestrują zdarzenie i spełnią swoje zadanie, muszą być do tego przystosowane. Nie ma możliwości wykorzystania kamer zewnętrznych do monitorowania pokoju, a kamery wewnętrzne nie są przystosowane do pracy na zewnątrz (chociaż niektórzy podejmują takie próby instalacji).


Przed zakupem kamer musisz dokładnie ustalić z rodziną cel i zakres monitoringu. Jakie zabezpieczenia na zewnątrz jak i wewnątrz domu sprawią, że każdy będzie czuł się bezpiecznie? W takim przypadku przyda się na pewno plan budynku i mieszkania oraz rozmowa ze wszystkim domownikami.


Oto niektóre aspekty, na które warto zwracać uwagę przy zakupie kamer i planowaniu rozmieszczenia monitoringu.

1. Drzwi wejściowe. Czy montujemy kamery przy drzwiach wejściowych? A może przy bramie? Wówczas będziemy mogli przed otwarciem bramy sprawdzić, osobę, która chce nas odwiedzić i ewentualnie odstraszyć nieproszonych lub podejrzanych gości.
2. Jakie miejsca są potencjalnie najbardziej niebezpieczne w domu? Czy instalujemy kamery w pokoju dzieci? Innych pomieszczeniach? Warto wytypować newralgiczne miejsca w domu i jego otoczeniu np. w miejscach, w których złodziej miałby najłatwiejszy dostęp do domu: boczne wejścia, taras, tył posesji.
3. Kiedy chcemy monitorować dom? Całą dobę czy tylko w nocy? A może tylko podczas wyjazdów? Jeżeli zależy nam szczególnie na monitoringu domu w nocy trzeba kupić kamerę z podczerwienią. W przypadku, gdy chcemy mieć oko na dom w podróży lub w trakcie naszej nieobecności musimy mieć dostęp do kamery monitorującej za pośrednictwem komputera lub smart fonu.

To najważniejsze, ale nie wszystkie pytania, jakie warto sobie zadać przed zakupem kamery. Ostatnim ważnym elementem jest cena i marka. W tym względzie nie warto oszczędzać. Tylko dobrej jakości produkty zapewnią nam bezpieczeństwo i niezawodność. Jedną z firm, które zajmuje się produkcją zaawansowanych technologicznie i solidnych kamer do monitoringu jest firma FOSCAM. Produkty FOSCAM dostępne są  w naszym sklepie. 


Przeczytaj jeszcze:

Podglądamy przez telefon

Kamera Foscam jako elektroniczna niania?

Interesujące funkcje kamer Foscam

Google+