Wczytuję dane...

Bezpieczny sport

Bezpieczny sport


Sport to zdrowie, bez względu więc na panujące warunki czy opinie, należy uprawiać go jak najczęściej. W ostatnich latach bardzo popularne stało się bieganie. Całe grupy biegaczy organizują mini maratony i spotykają się na wspólne joggingi. Jednakowoż, nawet uprawiając sport, możemy być narażeni na niebezpieczeństwo, o którym nie mamy pojęcia. Biegając, chodząc czy ćwicząc poza domem, warto zatem zawsze być uważnym i pamiętać o kilku ważnych wskazówkach.


Jeśli biegasz, chodzisz lub ćwiczysz w samotności, poza domem, narażasz się na niebezpieczeństwo napaści. Jedną z metod, aby uniknąć takiego ryzyka, jest uprawianie sportu we dwójkę, tzw. „buddy system”. Każda osoba odpowiada za tę drugą. Dzięki takiemu systemowi dwójkowemu łatwiej jest kontrolować siebie nawzajem i minimalizować zagrożenie. Jeśli jednak nie jest to rozwiązanie dla ciebie, zapoznaj się z…


Pięcioma wskazówkami, które pomogą uniknąć problemów:


1. Zawsze noś przy sobie telefon komórkowy i dokumenty. W trakcie biegania wielu z nas nie lubi mieć przy sobie dodatkowego obciążenia. To zrozumiałe. Jednak komórka powoduje wzrost bezpieczeństwa, kiedy zaatakuje cię napastnik. Bywa też bardzo pomocna, jeśli z jakiejś przyczyny będziesz potrzebować kierowcy, skręcisz kostkę lub zastanie cię burza. Nawet jeśli sytuacja zmusza cię do biegania samemu, poinformuj kogoś, kiedy wychodzisz i o jakiej porze masz zamiar wrócić. W razie, jeśli nie pojawisz się o czasie w umówionym miejscu, ustalenie twojego pobytu będzie łatwiejsze.

2. Zrezygnuj z rutyny. Większość sportowców trenuje zwykle w tym samym miejscu. Codziennie przemierzają oni te same ścieżki i drogi. Mimo niewątpliwej wygody takie rozwiązanie naraża na atak. Unikaj więc powtarzania czynności, gdyż przez to łatwo poznać twoje nawyki i zorganizować napaść.


3. Zawsze miej oczy i uszy otwarte. Zwracaj uwagę na swoje otoczenie. Wiele osób, które aktywnie spędzają czas, popełnia ten sam błąd – zakładając słuchawki na uszy, słuchając muzyki, przestają obserwować sytuację wokoło. Oczywiście, bieganie, chodzenie czy inne rodzaje sportu mają pozwolić ci się wyciszyć i zrelaksować, jednak bądź uważnym czy ktoś nie mija cię wybitnie często, czy samochód nie zwalnia niebezpiecznie, przejeżdżając obok oraz czy nikt cię nie obserwuje. Jeśli dostrzeżesz jakąś prawidłowość, niezwłocznie poinformuj o tym policję.

4. Uprawiaj sport w popularnych i zaludnionych miejscach. Ataki najczęściej mają miejsce w rzadko uczęszczanych parkach, na odosobnionych parkingach, czy ciemnych i omijanych drogach. Mimo iż miejsca, po których porusza się wielu ludzi, nie sprzyjają sportom, poprawią twoje bezpieczeństwo.

5. Noś przy sobie urządzenie służące do samoobrony. Dobrze sprawdzi się gaz pieprzowy lub paralizator. Ich minimalne rozmiary nie będą sprawiały problemu, a pozwolą szybko i skutecznie rozprawić się ze złoczyńcą. Przydadzą się także w razie ataku dzikiego psa lub innego zwierzęcia.



Nie unikaj uprawiania sportu, gdyż ćwiczenia poza domem są doskonałym pomysłem! Zwróć jednak uwagę na swoje bezpieczeństwo i pamiętaj, aby nie kusić losu.

* Wykorzystano zdjęcie “Jogging” aut. tuelekza z www.freedigitalphotos.net. 


Przeczytaj jeszcze:

Jak zachować bezpieczeństwo na co dzień. 

Poradnik samoobrony: Podstawowe chwyty dla każdego cz.1

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową cz.2

* W tekście wykorzystano zdjęcia autorstwa Ambro z freedigitalphotos.net.

Google+