Wczytuję dane...

Jak zachować bezpieczeństwo na co dzień? 10 praktycznych rad.

Jak zachować bezpieczeństwo na co dzień? 10 praktycznych rad.

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa złote rady swoich rodziców o tym, jak pozostać bezpiecznym – nie otwieraj drzwi nieznajomym, nie rozmawiaj z obcymi, nie wracaj do domu po zmroku, dokładnie patrz na drogę, kiedy przez nią przechodzisz... Kiedy dorastamy, przestajemy przejmować się radami rodziców, przez co często mniej zwracamy uwagę na czyhające na nas niebezpieczeństwa. Warto zatem znać 10 zasad, które mogą uratować nas przed kradzieżą, napaścią lub gwałtem.


10 "bezpiecznych" rad

1. Zawsze noś przy sobie gaz pieprzowy
W sytuacjach zagrożenia sprawdza się on najlepiej. Jest bronią, która daje jednocześnie czas na ucieczkę i możliwość uniknięcia bezpośredniej konfrontacji z napastnikiem.

2. Miej oczy wokół głowy
Jeśli wracasz wieczorami do domu, unikaj sytuacji, w których możesz skonfrontować się z potencjalnym napastnikiem. Omijaj grupki zakapturzonych mężczyzn, pijanych i głośnych osób lub agresywnych bezdomnych. Nie daj się sprowokować i nie stwarzaj niebezpiecznych okazji.

3. Zaplanuj drogę do domu
Wybierając się w nową okolicę lub wracając z nieznanego miejsca, zerknij wcześniej na mapę, aby zorientować się, czy na twojej drodze nie ma opuszczonych osiedli, parków, czy ciemnych, pustych alejek. Jeśli natkniesz się na takowe na mapie, zaplanuj swoją trasę tak, aby jak najdalej je ominąć. Poruszaj się po drogach, po których często uczęszczają ludzie.

4. Poinformuj kogoś o trasie, jaką wybierasz
Dobrze, aby ktoś z twoich bliskich wiedział, którędy planujesz iść. Umożliwi to rodzinie szybsze odnalezienie cię lub udzielenie pomocy, jeśli spotka cię coś złego.

5. Nie noś ze sobą zbyt dużo cennych rzeczy
Jeśli wybierasz się na imprezę lub do znajomych, nie zabieraj ze sobą dużej ilości gotówki, drogiej biżuterii lub wartościowego sprzętu elektronicznego. Nawet jeśli padniesz ofiarą rabunku, nie stracisz wiele. Pamiętaj jednak, aby zawsze mieć przy sobie jakąś gotówkę, na wypadek potrzeby wezwania taksówki lub kupienia biletu na autobus.

6. Unikaj sytuacji konfliktowych
Nawet jeśli widzisz bójkę, kłótnię lub sytuację zagrażającą czyjemuś bezpieczeństwu, nie mieszaj się. Możesz niepotrzebnie zaangażować się w konflikt, niebezpieczny także dla ciebie. Jeżeli ktoś woła do ciebie i próbuje cię sprowokować omiń go i nie reaguj, to pomoże uniknąć zbędnego zagrożenia.

7. Nie chwal się kosztownościami
Jeżeli z jakiegoś powodu masz przy sobie dużą ilość gotówki lub wartościowy sprzęt elektroniczny nie pokazuj go nikomu. Przestępca może namierzyć cię nawet w sklepie lub pod bankomatem. Schowaj dokładnie wartościowe rzeczy i szybko wróć do domu bezpieczną drogą.

8. Uważaj z alkoholem
Będąc pod wpływem procentów, stajesz się błahym celem, nie ułatwiaj zadania złodziejom. Jeśli zdarzy ci się zbyt dużo wypić, poproś znajomych o odprowadzenie do domu.

9. Nie oddalaj się od grupy
Na imprezach trzymaj się w kilkuosobowej grupie, solo jesteś łatwiejszym celem.

10. Zawsze miej przy sobie naładowany telefon
Nigdy nie wiesz, w jakiej sytuacji się znajdziesz. Nawet wychodząc z domu do sklepu, może przydarzyć ci się coś złego. Nie kuś losu, miej przy sobie komórkę, aby szybko wezwać policję, taksówkę lub pomoc.

Nie ma złotej rady na 100% uniknięcie niebezpieczeństwa, jednak tych kilka praktycznych wskazówek pomoże ci zadbać o siebie i swoich bliskich.

Google+