Wczytuję dane...

Bezpieczny emeryt

Bezpieczny emeryt

Myśląc o technikach i przedmiotach służących do samoobrony, zwykle mamy przed oczami młode kobiety, które mogą być celem ataków seksualnych. Warto jednak wziąć pod uwagę, że prawdziwe zagrożenie czyha nie tylko na nie. Często zapominamy o dbaniu o bezpieczeństwo swoich starzejących się rodziców lub kochanych dziadków. Do głowy nie chce nawet przyjść nam myśl, że ktoś mógłby ich zaatakować! Niestety, takie przypadki zdarzają się często. Dlaczego?


Pozory

Winą za agresję w stosunku do osób starszych obarczyć można pozorny pogląd, że są oni delikatni, bezbronni i mogą być łatwym łupem. Kuszące bywa wyobrażenie o zrabowanej torebce, w której babcia niosła właśnie odebraną emeryturę. Jak duże może być jednak zaskoczenie złoczyńcy, kiedy zorientuje się, że staruszek potrafi sam się obronić! Z tego względu warto inwestować w bezpieczeństwo osób starszych, uświadamiając im, że wcale nie są bezbronni, a odparcie ataku nie musi wcale oznaczać zaawansowanych ciosów karate!

Jak skutecznie może się bronić osoba starsza?

Idealnym wyjściem byłoby oczywiście niedopuszczanie do sytuacji, w której seniorzy zostają sami w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Wiadomo jednak, że nie łatwo uniknąć takich okoliczności, z tego względu dobrze kierować się kilkoma praktycznymi wskazówkami:



1. Każdy przedmiot, który mamy przy sobie, może służyć do obrony. Jeśli twój rodzic korzysta z laski, może wykorzystać ją do odparcia ataku. Mocne uderzenie spowoduje paraliżujący ból u napastnika. Nawet jeśli nie unieruchomi go na długo, to wywoła element zaskoczenia, który może zniechęcić agresora do dalszych działań. Jeśli jednak użyjemy do tego odrobinę siły, cios laską może dać czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy.

2. W samoobronie można wykorzystać także klucze od mieszkania lub samochodu. Trzymane pomiędzy palcami, stają się bardzo efektywną bronią, która wywoła miejscowy uraz. Najlepiej celować w delikatne części ciała, powodujące najwięcej bólu – oczy, szyję lub pachwinę.


3. Gaz pieprzowy sprawdza się nawet w sytuacjach złych warunków pogodowych. Niewielkie opakowanie może być noszone nawet w torebce lub kieszeni emeryta. Już jedno psiknięcie prosto w twarz napastnika wywoła u niego mocne pieczenie, dezorientację i reakcję podobną do alergii. Wykorzystany w odpowiedni sposób daje ok. 45 minutowy efekt. Niektóre gazy pieprzowe wyposażone są także w trudny do zmycia barwnik, który pozwoli policji na rozpoznanie przestępcy.Dobrym rozwiązaniem dla osób starszych jest  kupienie gazu pieprzowego w postaci mgły 

4. Noszony przy sobie paralizator okazuje się bardzo efektywną bronią dla osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się i chwilowe unieruchomienie przeciwnika nie da im odpowiedniego czasu na ucieczkę. Ta broń powoduje uderzenie wysokiego napięcia, paraliżujące napastnika. Nowoczesne modele przypominają komórki, aparaty fotograficzne, błyszczyki do ust i inne przedmioty codziennego.


Przeczytaj jeszcze:

Jak zachować bezpieczeństwo na co dzień. 

Poradnik samoobrony: Podstawowe chwyty dla każdego cz.1

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową cz.2

* W tekście wykorzystano zdjęcia autorstwa Ambro z freedigitalphotos.net.

Google+