Wczytuję dane...

Jak odstraszyć gryzonie niszczące auto?

Mimo że problem wydaje się dość nietypowy, może dotknąć każdego z nas. Gryzonie niszczące auto to wcale nie rzadkość; kierowcy najczęściej zmagają się z kunami, które mogą wyrządzić naprawdę spore szkody. Jak najskuteczniej je odstraszyć?

Rozmiar szkód

W momencie, gdy zbliża się zima, większość gryzoni, w tym kuny, szukają ciepłego schronienia. Bardzo często znajdują je...pod maską naszego auta. Zwierzęta przedostają się tam, by uchronić się przed zimnem, jednak okazuje się, że przez swój wybór o wiele częściej są narażone na śmierć. Dodatkowo mogą wyrządzić bardzo duże szkody – na przykład poprzegryzane kable zapłonowe uniemożliwią uruchomienie samochodu. To jednak tylko jeden z wielu możliwych wariantów; równie dobrze gryzoń może przegryźć elastyczne przewody hamulcowe, o czym zorientujemy się prawdopodobnie dopiero na drodze. Jak łatwo się domyślić, nietrudno w takim przypadku o tragedię. Oznacza to, że warto jak najczęściej sprawdzać stan samochodu.

Niektóre osoby wychodzą z założenia, że jeśli mieszkają w centrum miasta, to im taki problem nie grozi. Nic bardziej mylnego; kuny, szczury i inne gryzonie przedostają się do miast i coraz częściej to w nich szukają kryjówki. Należy się z tym pogodzić i możliwie jak najskuteczniej zabezpieczać nasz dom i samochód przed wizytą gryzoni.

Domowe sposoby

Kiedy znajdziemy ślady działalności szkodnika, możemy spodziewać się, że wróci jeszcze raz w to samo miejsce. Jak temu zapobiec? Istnieją oczywiście domowe sposoby, którymi kierowcy dzielą się między sobą. Jednym z nich jest podłożenie kilku kostek Domestosa pod maskę; wystarczy zamontować je w bezpiecznym miejscu, ale tak, by gryzonie od razu wyczuły ich zapach. Prawdopodobnie jest zbyt intensywny, dlatego też myszy, szczury i kuny raczej nie powrócą już w to miejsce.

Innym ciekawym sposobem jest zdobycie małej garści...psiej sierści, którą należy następnie zawinąć w pończochę, zawiązać i również umieścić pod maską. Podobnie jak w przypadku Domestosa, zapach psiej sierści powinien skutecznie zniechęcić gryzonie.

Samchodowy odstraszacz do kun montaż

Elektroniczne odstraszacze

Niektóre osoby nie mają jednak ochoty na używanie domowych sposobów i wolą skorzystać z elektronicznego odstraszacza, który będą mogli na stałe zamontować w swoim samochodzie. Urządzenie montuje się na komorze silnika. Jak ma powstrzymać gryzonie przed szukaniem ciepłego schronienia? Odstraszacz generuje ultradźwięki, które są niesłyszalne dla ucha człowieka, a szczególnie drażnią i odstraszają zwierzęta. Zaletą odstraszacza jest fakt, że nie trzeba go co jakiś czas wymieniać (tak jak ma to miejsce w przypadku kostki do toalety czy sierści), a w dodatku jego skuteczność jest wręcz gwarantowana. Osoby, które chcą mieć stuprocentową pewność co do skuteczności urządzenia, mogą zamontować dodatkowy głośnik.

Czy kupowanie odstraszacza się opłaca? Z pewnością, ponieważ warto pamiętać, że gryzonie, w szczególności kuny, narażają nas nie tylko na straty, ale również poważne niebezpieczeństwo.  


Przeczytaj jeszcze:

Sposób na kunę

Myszy w gospodarstwie domowym. Jak się ich pozbyć?

Google+