Wczytuję dane...

Bezpieczny powrót do domu

Myśl o powrocie do przytulnego, wygodnego mieszkania po ciężkim dniu pracy jest na ogół miła i odprężająca. Musimy jednak pamiętać, że po drodze warto zachować należytą czujność, szczególnie, jeśli postanowiliśmy skorzystać z środków komunikacji miejskiej – autobusu, tramwaju lub metra. Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie kobiety, które wydają się dla przestępców łatwiejszym celem. Co zatem może na nas czekać i co warto zrobić, by być na to w pełni przygotowanym?

Po pierwsze: zachowaj czujność

Poruszanie się środkami komunikacji miejskiej nie wymaga od nas ciągłej koncentracji. To doskonała chwila, by odpocząć po pracy, jeszcze przed powrotem do domu. Zazwyczaj słuchamy muzyki, przeglądamy zawartość naszego telefonu lub zawieszamy wzrok na jednym punkcie. Wbrew pozorom, jest to bardzo niebezpieczne; naszą chwilę odprężenia może wykorzystać potencjalny złodziej. Wystarczy, że nie zwracamy wystarczającej uwagi na torebkę, plecak lub teczkę, a już po chwili możemy zostać pozbawieni wartościowych rzeczy. Z tego względu wchodząc do autobusu lub tramwaju dobrze wybierać miejsca blisko kierowcy lub maszynisty; ryzyko, że złodziej zdecyduje się podejść będą zdecydowanie mniejsze. Z punktu naszego bezpieczeństwa równie ważne jest samo oczekiwanie na komunikację miejską; w miarę możliwości unikajmy całkowicie pustych przystanków lub miejsc, które znajdują się całkowicie na uboczu.

Jeśli jednak korzystasz z samochodu

W przypadku gdy decydujemy się na podróż samochodem ryzyko napaści jest znacznie mniejsze, nie oznacza to jednak, że ten środek transportu jest całkowicie bezpieczny. Pierwszą zasadą, którą powinniśmy zapamiętać, jeśli chcemy prowadzić samochód, jest bezwzględny zakaz używania telefonu. Odczytywanie wiadomości i odpisywanie na nie, a także odbieranie połączeń może skończyć się dla nas tragicznie. Uważamy także w czasie wszelkich postojów, szczególnie w momencie, gdy zatrzymaliśmy się na leśnej lub polnej drodze. Zawsze istnieje ryzyko, że będzie tam ktoś, kto postanowi wykorzystać naszą chwilową bezbronność, zwłaszcza że nie będziemy mieli możliwości wezwania pomocy.


Wygodny zestaw

Wyjście do pracy lub powrót do domu to momenty, w których nigdy nie możemy pozwolić sobie na chwilowe odpłynięcie myślami – może nas to drogo kosztować. Jeśli chcemy poczuć się choć trochę bezpieczniej, warto zaopatrzyć się w proste i niedrogi środki samoobrony. Mowa głównie o gazie pieprzowym. W sytuacji gdy częściej korzystamy z samochodu ciekawym rozwiązaniem może być specjalne zabezpieczenie w postaci breloku z gazem.

Niezwykle pożyteczna okaże się również...intuicja, która podpowie nam, którędy lepiej nie iść lub czy ktoś, kto za nami idzie już od jakiegoś czasu ma złe zamiary. Jeśli czujemy coś złego, nie możemy się wahać; oddalmy się jak najszybciej od danego miejsca lub, w przypadku gdy posiadamy gaz, przyszykujmy go tak, by był gotowy do użycia. Jedno celne trafienie w twarz przeciwnika zapewni nam wystarczająco dużo czasu na ucieczkę lub wezwanie odpowiednich służb.

PRODUKTY KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Przeczytaj również:

Wskazówki, które pomogą kobietom w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa

Wrażliwe punkty - obrona kubotanem

10 rad dotyczących stosowania gazu pieprzowegoGoogle+