Wymiana gazu pieprzowego: jak często i dlaczego
Osoby posiadające gaz pieprzowy doskonale zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób działa i jak bardzo jest skuteczny w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu. Nie wszyscy wiedzą jednak, że gaz pieprzowy należy w określonym momencie wymienić. Jak to zrobić? Dlaczego jest to takie ważne? I przede wszystkim, dla osób, które wciąż mają problem z odpowiedzeniem sobie na to pytanie – jak nie należy przechowywać gazu pieprzowego?
Do dwóch lat
Tyle wynosi okres, w którym możemy używać gazu pieprzowego bez obawy o wyczerpanie się zapasów gazu w urządzeniu. Niektórzy specjaliści twierdzą jednak, że znacznie lepszym pomysłem jest coroczna wymiana gazu pieprzowego – w takim wypadku zyskujemy pewność, że w kryzysowej sytuacji nasza broń zadziała w stu procentach. Niektóre pojemniki, w których zostały zakupione gazy pieprzowe, mają datę ważności – teoretycznie wskazuje ona, kiedy w optymalnych warunkach zużycia skończy się gaz. Nadrukowane daty nie zawsze są jednak wiarygodne, dlatego nie sugerujmy się zbyt mocno informacją, że o wymianę gazu możemy troszczyć się dopiero za pięć lat.
Dlaczego?
Powód wymiany gazu pieprzowego jest dość prozaiczny – jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim momencie może się okazać, że gdy znajdziemy się w niebezpieczeństwie, urządzenie zwyczajnie nie zadziała. Ponadto, jeśli używamy tego samego gazu przez długi okres, ciśnienie utrzymywane w pojemniku może spaść, co z kolei znacznie obniży wydajność i moc broni. Jeśli natomiast nie używamy gazu już od dłuższego czasu może okazać się, że w momencie użycia stracimy kontrolę nad urządzeniem i miotający się gaz nie tylko nie spełni pokładanych w nim nadziei, ale prawdopodobnie wyrządzi krzywdę również nam.
Właściwe przechowywanie
Mimo faktu posiadania gazu pieprzowego, spora część osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, gdzie bezwzględnie nie powinna go przechowywać. Pierwszym miejscem, którego w miarę możliwości należy unikać, jest....damska torebka. Dlaczego? W razie napaści ciężko jest znaleźć niewielki pojemnik, który może w dodatku znaleźć się na samym dnie torebki. Jeśli ktoś nas atakuje, czasu na poszukiwania nie ma – należy zareagować od razu, tak, by nie dać przeciwnikowi szans na wykonanie jakiegokolwiek poważniejszego ruchu. Drugim zagrożeniem związanym z przechowywaniem gazu w torebce jest możliwość jego przypadkowego rozpylenia. W takiej sytuacji ucierpimy podwójnie – nie dość, że zachodzi wysokie ryzyko, że drobiny gazu nas dosięgną, to w dodatku uszkodzimy rzeczy, które znajdowały się w torebce.
Innym miejscem, którego powinniśmy unikać, jeśli chcemy bezpiecznie przechowywać gaz pieprzowy, jest schowek samochodowy. Mimo że podczas jazdy samochodem broń znajduje się dzięki temu pod ręką, to jest również narażona na ekstremalne wahania temperatur, co może znacząco wpłynąć na jej skuteczność.
Jeśli wybrany przez nas produkt jest niewielkich rozmiarów, najlepiej, jeśli przypniemy go jako brelok do kluczy lub przymocujemy do paska od spodni; dzięki temu będziemy mogli czuć się bezpiecznie w każdym miejscu.
Przeczytaj również:
Gaz pieprzowy w lecie. Czego unikać?