Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy w lecie. Czego unikać?

Kilka dni temu miało miejsce przesilenie letnie. Tym samym zawitało do nas prawdziwe lato, a wraz z nim… sezon wakacyjny! Pewnie większość osób czytających ten tekst już ma plany wakacyjne lub podróżując palcem po mapie zastanawia się, która destynacja będzie najbardziej odpowiednia. Niezależnie jednak od tego, gdzie się wybieramy, warto byśmy czuli się bezpiecznie i komfortowo. A najlepiej, żeby nic nie zakłóciło naszego odpoczynku. Z tym jednak różnie bywa.


Właśnie dlatego naprawdę warto zabrać ze sobą coś, co pomoże nam się obronić. Gaz pieprzowy to jeden z najskuteczniejszych (i całkowicie legalnych) środków samoobrony. Jest lekki i niewielki, dlatego na pewno nie będzie ciążył w bagażu nawet jeśli podróżujemy na drugi koniec świata, a jest w stanie uchronić nas przed napastnikiem (na całym świecie).


Podczas zakupu gazu pieprzowego warto zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim, żeby mieć pewność, że gaz prawidłowo zadziała, należy kupować tylko te modele, które są produkowane przez znanych światowych producentów.
Druga sprawa to kupno wyłącznie u zaufanych sprzedawców. Nabycie gazu na bazarze (nawet, jeśli nosi znamiona oryginalnego) nie ma żadnego sensu – najpewniej nie był przetrzymywany w odpowiednich warunkach, więc może nie zadziałać.
Gdy już posiadamy gaz pieprzowy, przed wyjazdem na wczasy bezwzględnie należy sprawdzić jego datę ważności (każdy gaz takową posiada i należy jej przestrzegać tj. po upływie daty kupić nowy nawet, jeśli stary nie był używany). Prócz tego dobrze przyjrzeć się czy opakowanie jest całkowicie szczelne i nie ma żadnych wgnieceń, które mogłyby naruszyć jego strukturę. Nie zaszkodzi także spróbować czy faktycznie działa. Nie byłoby przyjemnie rozczarować się w razie napaści i tylko podjudzić napastnika.


No to ruszyliśmy. To teraz najważniejsze – kilka uwag co do tego, w jakich warunkach należy przechowywać nasz gaz, żeby na pewno nie stracił swojej mocy obezwładniającej! Najważniejsze, to pamiętać o kilku bardzo prostych zasadach:


- nie wystawiamy pojemnika z gazem na długotrwałe działanie promieni słonecznych (plaża, basen, jezioro)
- nie wystawiamy pojemnika z gazem na bardzo wysoką lub bardzo niską temperaturę (j.,w)
- nie narażam pojemnika z gazem  działanie dużej wilgotności powietrza ( łazienka hotelowa, prysznic przy plaży)

- nigdy nie próbujemy przedziurawić lub zmiażdżyć pojemnika (może wybuchnąć!) (czyli uważajmy na uszkodzenia mechaniczne, np. w trakcie transportu)

Te kilka wskazówek pozwoli nam czuć się bezpiecznie w momencie, gdy zajdzie potrzeba użycia gazu. Jak widać nie są to zasady trudne do respektowania, praktycznie takie same mają inne pojemniki ciśnieniowe.


Stosując się jednak do nich możemy czuć się równie bezpiecznie na plaży w Mielnie, deptaku w Międzyzdrojach, Zakopanem, ale również w bardziej odległych częściach globu – wszędzie tam, gdzie będziemy mieli przyjemność się wybrać. Takie dodatkowe zabezpieczenie w porównaniu z kosztami wycieczki to naprawdę niewielka suma, która sprawia, że nasz wypoczynek będzie o wiele spokojniejszy; wiadomo, że szczególnie w miejscowościach wypoczynkowych bardzo łatwo o zaczepkę, pod klubem disco, w nocy podczas romantycznego spaceru czy nawet w dzień podczas zgubienia się w jednej z nieznanych uliczek obcego miasta. Nigdy nic nie wiadomo. Ale wiadomo, że sprawny gaz może nas obronić!


Przeczytaj jeszcze

Najlepsze gazy pieprzowe na wakacje 

5 mitów na temat gazu pieprzowego

Gdy kupujesz gaz pieprzowy...

Google+