Co może uratować Ci życie? – 5 wskazówek
Kobieta, która udaje się na wieczorne spotkanie z przyjaciółmi zabiera ze sobą małą torebkę, w której ma zmieścić się telefon i pieniądze. Po drodze złodziej wyrywa jej torebkę ze wszystkimi kosztownościami – nie mogła temu zapobiec. Albo inaczej: para zakochanych spaceruje romantycznymi zaułkami wakacyjnego kurortu i zostaje napadnięta przez miejscowych bandziorów. Chłopak staje w obronie dziewczyny, a jeden z rabusiów rani go nożem – zakochani są bezradni. A może… Chłopak wraca nad ranem z wieczoru kawalerskiego i zostaje zaczepiony przez bezdomnego, który prosi o papierosa. Kiedy odmawia, z pobliskiego parku wypada kilku bezdomnych i dotkliwie go biją – temu nie można było zapobiec. Kobieta z wózkiem, młodzież wracająca z dyskoteki, dziewczyna idąca na randkę, kierowca autobusu, robotnik czekający na stacji na poranny pociąg, nawet ja… albo Ty – każdy z nas może stać się ofiarą, te wszystkie historie są prawdopodobne. Nie zgadza się w nich tylko jeden szczegół: każdy z naszych bohaterów mógł zapobiec tym zdarzeniom inwestując po prostu w gaz pieprzowy.
Poznaj 5 wskazówek, które mogą uratować Ci życie.
1. Nauka to potęgi klucz. W jaki sposób działa gaz pieprzowy? Używanie go w poprawny sposób nie wymaga ogromnej wiedzy, jednak poznanie podstaw z pewnością pomoże poznać mechanizm używania tej formy obrony i działanie na napastnika. Substancją czynną gazu pieprzowego jest alkaloid o nazwie kapsaicyna. Jej ilość w danym produkcie oznacza ostrość, którą mierzy się w skali Scoville’a (SHU). Dla przykładu wystarczy proste porównanie: ostrość papryki jalapeño to 5000 SHU, a gaz pieprzowy ma przeciętnie 2000.000 SHU lub więcej. Jaka jest więc reakcja organizmu napastnika na rozpylenie gazu pieprzowego? Łzawienie oczu i opuchlizna, które na jakiś czas uniemożliwiają widzenie, brak tchu, kaszel, krztuszenie się czy dezorientacja to tylko niektóre z możliwych skutków.
2. Praktyka czyni mistrza. Zatem aby poprawnie używać gazu, należy po prostu ćwiczyć. Wielokrotne przećwiczenie użytkowania gazu sprawi, że nasze ciało uruchomi tzw. pamięć mięśniową, innymi słowy po przećwiczeniu obrony przy pomocy gazu, gdy będziemy musieli użyć go w sytuacji zagrożenia, zareagujemy odruchowo i będziemy w stanie obronić siebie lub bliskich bez zastanawiania się nad tym, jak to zrobić.
3. Cel uświęca środki. Dlatego zawsze należy celować w oczy napastnika. Nigdy nie wahaj się i nie zastanawiaj dwa razy – nawet, jeśli nie trafisz bezpośrednio w oczy, spryskanie twarzy napastnika z pewnością wyrządzi odpowiednią szkodę, dając Ci czas na ucieczkę.
4. Bierz nogi za pas. Od razu po tym, jak użyjesz gazu pieprzowego – uciekaj. Gaz działa różnie na poszczególne osoby – jednego napastnika unieszkodliwi na dłużej, innego na krócej. Nie wcielaj się więc w rolę obserwatora, ale wykorzystaj zaletę gazu, który daje Ci możliwość ucieczki.
5. Ostrożności nigdy za wiele. Przechowuj zatem gaz w odpowiedni sposób, by zadziałał, gdy będziesz go potrzebował. Chłodne, nienasłonecznione miejsce będzie odpowiednie. Pamiętaj też, by gaz zawsze miał odpowiednio długą datę ważności!
Przeczytaj jeszcze:
Bezpiecznie na randce w ciemno