Wczytuję dane...

Dom bezpieczny podczas długiego weekendu

Przed nami kolejny długi weekend. Tym razem majowy. Wielu z nas skorzysta z dodatkowego wolnego dnia, by wybrać się na krótki urlop za miasto lub do rodziny. Nie zapominajmy przed wyjazdem o zabezpieczenie naszego mieszkania i dobytku.

Statystyki policyjne w tym względzie są jednoznaczne. Podczas długiego weekendy wzrasta odsetek włamań do mieszkań i domów jednorodzinnych. I trudno się dziwić. Opuszczone i bardzo często słabo zabezpieczone mieszkania są łakomym kąskiem dla złodziei, którzy wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników. Oczywiście nie ma 100 % i skutecznego sposobu na odstraszenie włamywaczy niemniej jednak możemy zminimalizować zagrożenie. Jak ? Oto kilka wskazówek, które warto wziąć sobie do serca.

1. Planuj podróż offline
Jeżeli masz zamiar wyjechać gdzieś podczas weekendu majowego, zachowaj te planu dla siebie. Nigdy nie publikuj na portalach społecznościowych (Facebook, Twitter) informacji dotyczących daty wyjazdu, celu oraz daty powrotu. Takie rzeczy mogą zainteresować złodzieja, który dowie się w prosty sposób, kiedy dom będzie pusty. Nie publikuj tego typu danych i nigdy. Nawet jeżeli twoje konto dostępne jest dla wąskiego grona dobrych znajomych. Czasami informacje wyciekają…


2. Powiadom sąsiadów o planowanych wyjeździe.
Poproś ich, aby od czasu do czasu zerkali na dom, mieszkanie czy nie dzieje się w nim nic podejrzanego. 


3.Pozamykaj wszystkie okna i drzwi
Być może ta rada wyda Wam się prozaiczna. Niemniej jednak okazuje się że bardzo wiele osób zapomina o tych banalnych kwestiach. Przede wszystkim pozamykaj dokładnie wszystkie okna i drzwi w domu. Jeżeli masz dodatkowe zamki w drzwiach, z których nie korzystasz na co dzień, wykorzystaj je tym razem.

4. Postrasz złym psem
Być może nie masz w domu złego psa. Być może twój pies jest miły i przyjazny i nie skrzywdziłby nawet muchy. Być może wcale nawet nie posiadasz psa. Ty to wiesz, ale potencjalny złodziej niekoniecznie musi. Przed wyjazdem nie zaszkodzi zatem wykonanie małej mistyfikacji. Jeżeli mieszkasz w domu, wywieś na ogrodzeniu tabliczkę z napisem Uwaga zły pies. Włamywaczowi da to do myślenia.

5. Zamontuj system alarmowy
Do wersja droższa, ale skuteczna. Zwłaszcza jeżeli w domu czy mieszkaniu zostawiasz cenne przedmioty. Systemu alarmowe bazują na pasywnych czujnikach podczerwieni reagujących na ruch (PIR) i czujnikach magnetycznych, które umieszcza się m.in. na oknach, drzwiach i bramach garażowych. W sytuacji, gdy detektory wykryją ruch zostanie włączony alarm w domu. Większość alarmów podłączonych jest do stacji monitorowania, dzięki której od kilku do kilkunastu minut przyjeżdża pod dom ekipa ochroniarzy.

6. Monitoruj przez komórkę
Wersja tańsza od alarmu i bardzo wygodna. Do monitoringu wystarczy ci jedna kamera wewnętrzna umiejscowiona w strategicznym miejscu domu. Kamerę możesz, dzięki specjalnej aplikacji połączyć ze swoim smartfonem. I w ten sposób monitorować i zarządzać monitoringiem zdalnie. Wysokiej klasy kamery wyposażone są zazwyczaj w detektor ruchu (np. kamery FOSCAM). Włącza się on automatycznie kiedy w wykryje ruch (włamywacz) i wysyła od razu informacja na maila. Możesz podglądać dom przez komórkę, nagrać złodzieja a nawet poinformować policję w włamaniu. I to wszystko za pomocą smartfona.

Google+