Wczytuję dane...

Wybieraj mądrze, czyli od czego zależy siła gazu pieprzowego

Gaz pieprzowy to jeden z najłatwiej dostępnych, ale również najskuteczniejszych środków samoobrony. Pewnie właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Używa go Policja, spotkać go można również u wielu ochroniarzy czy w damskiej torebce. Niebezpodstawnie. Gaz pieprzowy nie powoduje trwałych obrażeń napastnika, nie ma też zagrożenia spowodowania śmierci.

Zawarta w nim substancja wywołuje uczucie silnego pieczenia, trudności z oddychaniem, dezorientację oraz łzawienie i ślinotok. Co istotne – jest skuteczny także przeciwko osobom pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych używek. Sprawia, że napastnik nie może podjąć inicjatywy, a my tym samym mamy czas na bezpieczną ucieczkę. Czas działania gazu wynosi do 30 minut. Droższe i lepsze gazy posiadają dodatkowo trudno zmywalny barwnik (zwykle koloru czerwonego), który pozwala łatwą identyfikację napastnika.


Gdy zastanawiamy się nad kupnem tego bardzo praktycznego środka samoobrony warto wybrać taki, który będzie naprawdę skuteczny. Co nam z tego, że zaatakujemy napastnika gazem słabej jakości, który nie wywoła pożądanego efektu albo wywoła go z opóźnieniem? Niewiele, napastnik będzie mieć czas na reakcję. Właśnie dlatego nie tylko nie warto oszczędzać przy kupnie gazu pieprzowego, ale przede wszystkim warto dowiedzieć się, który jest najsilniejszy, a tym samym da nam największe bezpieczeństwo. Substancja aktywna znajdująca się w gazie pieprzowym to kapsaicyna (OC), najczęściej zaliczana do alkaloidów. To właśnie ten związek chemiczny jest odpowiedzialny chociażby za piekący smak papryki chilli.



Jak mierzy się siłę gazu?


Do określenia stopnia ostrości korzysta się ze Skali Scoville`a, która została opracowana już ponad 100 lat temu (w 1912 roku). Pierwotnie badanie przeprowadzano w ten sposób, że z puree z chilli ekstrahowano kapsaicynę za pomocą alkoholu, a potem rozcieńczano go roztworem cukru, aż do momenty gdy przestawał być ostry. Aktualnie mierzy się po prostu stężenie kapsaicynoidów w puree z miąższu za pomocą cieczowej chromatografii ciśnieniowej. Dzięki temu można uzyskać zdecydowanie bardziej wiarygodne wyniki (bez znaczenia jest to, jak wrażliwa jest osoba testująca).


Aktualnie można spotkać się z trzema różnymi oznaczeniami siły gazów pieprzowych:
Kapsaicyna w % – czyli po prostu ilość roztworu substancji czynnej w stosunku do pojemności pojemnika
Major Capsacinoids w % - czyli procentowa część składników aktywnych w roztworze OC
Jednostki Ostrości Scoville`a – w praktyce nie można w 100% zaufać tej skali gdyż wielu producentów podaje zawartość SHU przed rozcieńczeniem substancji.

Bardzo istotny jest Base Resin – czyli żywica bazowa. Roztwór słabej jakości jest oczywiście dużo tańszy niż wysokiej jakości BR, pozyskiwany do produkcji gazu pieprzowego. Niestety, niska jakość to gruborafinowany produkt, który… może nie zadziałać lub zadziałać ze sporym opóźnieniem. Im drobniej rafinowany jest BR tym skuteczniejszy jest gaz pieprzowy.


Wybierając gaz pieprzowy róbmy to świadomie. Nie oszczędzajmy, gdyż może to uratować nasze życie. Kupujmy sprawdzonych i pewnych producentów, którzy od lat istnieją na rynku. I najważniejsze…wystrzegajmy się tanich bazarowych gazów!

Google+