Wczytuję dane...

Zatrucie tlenkiem węgla w samochodzie

Tlenek węgla to nieorganiczny związek chemiczny, o symbolu CO i silnych właściwościach toksycznych, silnie trujący. Jego identyfikację utrudnia fakt, że tlenek węgla nie ma zapachu, ani barwy, początkowo nie ma też właściwości drażniących. Szybko się za to spala. Zwany jest też czadem, a jego skutki - zaczadzeniem.


Jak działa tlenek węgla?

Tlenek węgla wdychany przez człowieka łączy się z hemoglobiną tworząc karboksyhemaglobinę, a ta skutecznie utrudnia dostarczanie tlenu z płuc do innych organów, w wyniku czego dochodzi do niedotlenienia. Najszybciej uszkodzone zostają te narządy, które najbardziej potrzebują tlenu a więc ośrodkowy układ nerwowy i układ krążenia.


Objawy zatrucia tlenkiem węgla.

Przy niskim stężeniu dopiero po dwóch godzinach zaczyna boleć głowa, przy silniejszych bóle pojawiają się szybciej towarzyszą im wymioty, zawroty, konwulsje. Ponadto zatruty ma kołatanie serca, ciężko mu się oddycha, jest słaby i senny. Stężenie bardzo wysokie może w kilka minut doprowadzić do śpiączki lub zgonu.

Choć zatrucie tlenkiem węgla najczęściej zdarza się w domach czy mieszkaniach, i to głównie zimą, to i w samochodzie można paść ofiarę tego bezwonnego gazu. Wystarczy zostać w garażu we włączonym samochodzie, bo na przykład mamy jeszcze kilka ważnych rozmów i nie chcemy prowadzić ich w domu w różnych względów Zdarza się, że w ten sposób giną młodzi ludzi, wracają z dyskoteki, nie chcą się jeszcze rozstać więc siedzą razem w garażu, w ciepłym włączonym samochodzie. Giną też w ten sposób osoby, które chcą się przespać w uruchomionym samochodzie.


Pomoc

Przede wszystkim trzeba osobę zaczadzoną lub przebywającą w pomieszczaniu pełnym czadu wymieść na świeże powietrze. Położyć w bezpiecznej pozycji, rozluźnić ubranie i umożliwić oddychanie. Koniecznie wezwać pogotowie, w razie potrzeby rozpocząć reanimację. Oni podadzą tlen, w ciężkich przypadkach konieczna będzie kabina hiperbaryczna. Często stosuje się transfuzje krwi, oraz robi wszystko by zapobiec obrzękowi mózgu.


Przeciwdziałanie.

• Nigdy nie zostawiaj uruchomionego samochodu w garażu, nie przesiaduj też w nim.
• Nigdy nie zostawiaj uruchomionego samochodu w garażu który jest częścią domu. Tlenek węgla jest substancją lżejsza od powietrza, może przedostać się przez ściany i zagrozić bezpieczeństwu, zdrowiu oraz życiu Twojej rodziny.
• Nie zamykaj drzwi do garażu jeśli stoi w nim uruchomiony samochód. I nie uruchamiaj samochodu w zamkniętym garażu, najpierw zawsze otwórz drzwi.
• Jeśli zostaniesz unieruchomiony podczas zimy, w korku, czy w zamieci, pamiętaj, żeby podczas oczekiwania we włączonym aucie choć uchylić szybę, bo nigdy nie ma pewności czy układ wydechowy jest w pełni sprawny. Należy jeszcze sprawdzić rurę wydechową, zwłaszcza przy obfitych opadach śniegu, czy nie została zasypana.
• Nigdy nie śpijmy we włączonym aucie, zwłaszcza jeśli stoi ono w jakimś pomieszczeniu.
• Jeśli masz garaż połączony z domem, grzejesz w domu piec na węgiel, na gaz, piec z otwarta komora spalania, piec kaflowy czy olejowy, zainstaluj koniecznie czujnik gazu. Nie jest to drogie urządzenie a może uratować życie Tobie i Twojej Rodzinie.

Google+