Wczytuję dane...

Tonfa a pałka teleskopowa

Wiele razy widujemy policjantów czy pracowników innych służb mundurowych, zawsze za paskiem prócz broni służbowej widzimy zatkniętą pałkę. Wiemy, że to pałka, ale że to akurat tonfa wie mało kto. Mało kto też wie, dlaczego akurat pałki tego typu noszą policjanci. Dlaczego według wielu są one najlepsze,  jeśli chodzi o samoobronę? 


Tonfa – czym jest i skąd się wzięła ?

Tonfa wyróżnia się od innych pałek tym, że ma dołączoną poprzeczną rękojeść, uchwyt do chwytania, którego głównym zadaniem jest wzmacnianie pchnięć. Tonfa jest narzędziem wszechstronnym,  rodzajem broni obuchowej, od lat używanym we wschodnich sztukach walki. Do dziś stosowana jest w karate, kobudo,  jest  też obowiązkowym wyposażeniem policji w wielu krajach.

Zastosowanie tonfy

Sama tonfa najprawdopodobniej wywodzi się z Japonii, konkretnie z wyspy Okinawa. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z siedemnastego wieku, i była stosowana , zarówno w ataku jak i w obronie, choć początkowo były to dwie różne pałki.  Ta którą znamy dziś została opracowana w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku na potrzeby amerykańskiej policji. Poprawnie trzymana tonfa pozwala odeprzeć nawet bardzo silny atak, ćwiczenia oraz praktyka pozwalają na odparcie ataku nawet z nożem, obezwładnianie przeciwnika, stosowanie dźwigni, uderzenia na wiele sposobów.

Tonfę w ataku możemy  użyć do:

·         Pchnięć

·         Zamachów

·         Blokowania

·         Interwencji – dźwiganie, trzymanie duszenie,

 

W obronie stosowana do:

·  Obrony przed atakiem,

·  Obrony przed chwytami.

 

Czym tonfa różni się od pałki teleskopowej?

Pałka teleskopowa to również rodzaj broni obuchowej, tyle że składanej. Pojawiła się po I wojnie światowej, szerzej stosowana jest od lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Złożona ma około piętnastu – dwudziestu cm, po rozłożeniu jej wymiary sięgają do sześćdziesięciu centymetrów. Złożoną można dyskretnie schować. Dostępne są w wersji sztywnej i sprężynowej. Przed użyciem trzeba ją szybkim ruchem rozłożyć. Również szeroko stosowana jest w Policji – używają jej na przykład służby mundurowe w Szwecji.  W Polsce używane są przez funkcjonariuszy Policji, Biura Ochrony Rządu, Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Służbę Celna oraz Służbę Więzienną.

Obie pałki jeśli wykonane są z tworzywa można w Polsce posiadać bez pozwolenia. Jeśli natomiast wykonane są z metalu, lub mają jego elementy, wykonane są z innych materiałów traktowane są jak broń i trzeba mieć na nie stosowne pozwolenie.

Pamiętajmy jednak, że samo posiadanie pałki nie zastąpi ćwiczeń, ważna jest sprawność fizyczna i choćby podstawowe umiejętności walki wręcz.

By nie mieć problemów z prawem stosować należy je wyłącznie w samoobronie


Przeczytaj również:

Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.II
Poradnik samoobrony: Jak bronić się pałką teleskopową? cz.I

Pałka teleskopowa- aspekty prawne

Google+