Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy w świetle prawa. Czy jest legalny? Kiedy można użyć?

Gaz pieprzowy w świetle prawa. Czy jest legalny? Kiedy można użyć?

Gaz pieprzowy to jeden ze skuteczniejszych akcesoriów obronnych. Czy można legalnie kupić i posiadać gaz pieprzowy? Kiedy można używać gazu bez obawiania się o późniejsze konsekwencje prawne? Rozwiewamy wątpliwości.

W naszym kraju posiadanie broni nie jest tak powszechne jak w np. w USA. Wynika to z tego, że zdobycie pozwolenia na broń w Polsce wymaga spełnienia określonych wymagań i procedur. A jak to jest z gazem pieprzowym? Czy potrzebujemy na niego jakiejkolwiek licencji? W końcu miotacz gazu pieprzowego jest pewnego rodzaju bronią.

Aby odpowiedzieć na to pytanie sięgniemy do „do źródła”. W naszym kraju kwestie broni: jej definicję oraz zasady uzyskiwania pozwolenia szczegółowo precyzuje „USTAWA z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji”. I to ona jest najważniejszym dokumentem, do którego w pierwszej kolejności powinniśmy zajrzeć w przypadku jakichkolwiek pytań.


Czy gaz pieprzowy jest legalny?


W świetle ustawy gaz pieprzowy jest bronią, którą możemy nabyć w sposób legalny bez zdobywania jakichkolwiek zaświadczeń czy pozwoleń na broń. Ustawa wyraźnie mówi, że do posiadania ręcznych miotaczy gazu obezwładniającego nie wymagane jest specjalne zezwolenie (art. 11, pkt. 6). Innymi słowy: możesz kupić gaz pieprzowy, a także nosić go przy sobie bez żadnych konsekwencji prawnych. Samo posiadanie gazu pieprzowego nie jest przestępstwem. Możesz trzymać go legalnie w domu. Nieco inaczej sprawy wyglądają już przypadku, gdy chcesz go użyć.


W jakiej sytuacji możesz zastosować gaz pieprzowy?Musisz pamiętać, że gaz pieprzowy to substancja silnie drażniąca. Jego zastosowanie powoduje u napastnika pieczenie i ostre łzawienie oczu a także ogólne podrażnienie górnych dróg oddechowych. To broń, która może wywołać uszczerbek na zdrowiu osoby, wobec której go użyjesz. Z tego powodu gaz pieprzowy może być stosowany tylko i wyłącznie w szczególnych okolicznościach. Z miotacza możesz skorzystać wówczas, gdy bezpośrednio zagrożone jest życie twoje lub twoich bliskich. Dokładnie te okoliczności precyzuje Kodeks Karny i artykuł 25 dotyczący obrony koniecznej.


Art. 25.
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny
zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował
sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować
nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub


Innymi słowy użycie gazu pieprzowego musi być uzasadnione specyficzną sytuacją obrony koniecznej. Możesz użyć miotacza gazu pieprzowego jeżeli:


• zostałeś napadnięty w sposób bezpośredni i bezprawny;
• została narażona na zagrożenie twoja wolność, zdrowie a nawet życie.


O czym musisz pamiętać stosując gaz pieprzowy?


Wiem, że może dla Ciebie brzmieć to jak niezrozumiały żargon prawniczy, dlatego najlepiej będzie,  jeśli przyswoisz sobie te zasady:

1. Stosuj gaz pieprzowy z rozwagą i z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa
2. Używaj gazu pieprzowego tylko i wyłącznie do obrony i momentu kiedy przeciwnika odstąpi od ataku. W sytuacji, w której przeciwnik zaprzestanie ataku, nie możesz go już atakować (wówczas to nie jest już obrona )
3. Po obronie i ewentualnym zatrzymaniu napastnika od razu skontaktuj się z Policją, aby przyjechała na miejsce zdarzenia i porządziła notatkę z interwencji. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to na Tobie spoczywa obowiązek udowodnienia,  że działałeś obronie koniecznej w przypadku,  gdy sprawa będzie rozwiązywana na drodze sądowej.


Gdzie kupować legalnie?


Gaz pieprzowy zawsze trzeba kupować u sprawdzonych dostawców, którzy handlują produktami renomowanych i uznanych marek. Wówczas masz pewność, że gaz, którym kupiłeś jest dobrej jakości  i nie zawiedzie Cię w kryzysowej sytuacji. 

Google+