Gazy pieprzowe i bezpieczeństwo ich używania
Mimo iż wszelkie internetowe poradniki, a także producenci oraz sprzedawcy gazów pieprzowych zapewniają, że ręczne miotacze gazu są proste w obsłudze, a do ich sprawnego użycia niewymagane są duże zdolności, należy pamiętać, że gaz to nie zabawka. Nieodpowiednio użyty kanister z roztworem kapsaicyny może okazać się niebezpieczny dla nieuważnego użytkownika.
Jak więc w bezpieczny sposób używać sprayów z gazem pieprzowym?
Właściwe wykorzystanie gazu należy rozpocząć jeszcze przed zakupem. Decydując się na nabycie RMG dobrze jest zastanowić się, w jakim celu będziemy najczęściej wykorzystywać miotacz. Wyciągnięcie takich wniosków determinuje rodzaj zakupionego gazu. W sklepach dostępne są gazy w trzech rodzajach – piany, mgły i strumienia, a każdy z nich sprawdza się doskonale w innych warunkach.
Gdzie kupić dobry gaz?
Kupując gaz, należy także upewnić się, że pochodzi on z zaufanego źródła. Na rynku za niewielkie pieniądze można dostać podróbki gazów pieprzowych, które w najlepszym przypadku wcale nie zadziałają. Tego typu podrabiane produkty mogą wyrządzić krzywdę nie tylko napastnikowi, ale także nam samym. Warto pamiętać, że mimo iż w Polsce niepotrzebne jest specjalnie pozwolenie ani licencja na gaz pieprzowy, to jego nieprawidłowe lub niepotwierdzone koniecznością użycie może ściągnąć na nas problemy prawne. Z tego względu zaopatrując się w gaz, należy wybierać tylko sprawdzone produkty.
Skąd czerpać informacje o gazach pieprzowych?
Najczęściej sprzedawca jest w stanie udzielić wystarczająco wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. Jeśli jednak poszukujemy dodatkowych wskazówek, będą one z całą pewnością zwarte na etykiecie produktu. Można z niej wyczytać między innymi gramaturę sprayu (a z niej oszacować ilość strzałów), stężenie kapsaicyny, termin ważności, czy rodzaj wystrzeliwanej substancji. Nie bez znaczenia jest również kraj pochodzenia RMG. Jeżeli do gazu dołączona została instrukcja, warto się z nią zaznajomić.
Praktyka
Jeżeli dokonujemy pierwszego zakupu gazu pieprzowego, warto zainwestować w dwa, takie same egzemplarze produktu. Jeden z nich powinien służyć ćwiczeniom. Jest to inwestycja we własne bezpieczeństwo. Poprzez taki trening można przyzwyczaić się do szybkiego wyciągania gazu z kieszeni, plecaka czy torebki, a także do odblokowywania zatrzasku, jeśli takie dodatkowe zabezpieczenie zostało zamontowane w naszym RMG. Ćwiczenia pozwolą też nauczyć się celowania i unikania wpadnięcia w chmurę wystrzelonego roztworu.
Żaden gaz pieprzowy nie jest niezawodny!
Niezależnie od tego, gdzie został kupiony spray oraz jak bardzo ufamy sprzedawcy, przed pierwszym użyciem należy sprawdzić, czy pojemnik z gazem pieprzowym jest sprawny. Dobrze przetestować to w odosobnionym miejscu, najlepiej bezwietrznym, aby nie narazić się na podrażnienie gazem. Testowy strzał z miotacza może być krótki, ma on tylko na celu sprawdzenie kanistra. Podobny test dobrze powtarzać co trzy miesiące, aby w razie zagrożenia mieć pewność, że jesteśmy wystarczająco dobrze chronieni.
Pojemnika z gazem nie należy przechowywać w bardzo wysokich lub zbyt niskich temperaturach. Nie należy go także miażdżyć ani dziurawić, nawet gdy substancja już się wyczerpie. Tego typu działania grożą bowiem wybuchem. Należy także zadbać o to, aby RMG nie dostał się w ręce dzieci, gdyż duża dawka kapsaicyny może być dla nich wyjątkowo niebezpieczna.
Przeczytaj jeszcze:
Jak efektywnie używać gazu pieprzowego?