Wczytuję dane...

Jak efektywnie używać gazu pieprzowego?

Ze względu na fakt, iż w Polsce gaz pieprzowy może nabyć każda osoba powyżej 18 roku życia, wiele osób nosi przy sobie ten skuteczny środek samoobrony. W reklamach ręcznych miotaczy gazu spotkać można się z twierdzeniem, że gaz nie wymaga profesjonalnej obsługi, jest łatwy w użyciu i każdy bez problemu sobie z nim poradzi. To prawda. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że efektywne wykorzystanie gazu, to nie tylko wystrzelenie strumienia w kierunku przeciwnika.


Jak zatem najlepiej posługiwać się RMG?

Jednym z kluczy do efektywnego wykorzystania gazu jest umiejętność rozpoznania, kiedy potencjalne zagrożenie staje się napaścią, a także rozsądek i nieprzecenianie własnych zdolności. Moment wyciągnięcia gazu i skierowania go w stronę atakującego może bowiem mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sytuacji.


Ważna jest pozycja

Kiedy upewnisz się, że jesteś gotów do strzału, przyjmij odpowiednią pozycję. Stań twardo na obydwu stopach, rozkładając ciężar ciała równomiernie. Ugnij lekko nogi w kolanach, aby uzyskać stabilną pozycję. Wypchnij wolną rękę bezpośrednio przed siebie, w tym samym czasie najgłośniej jak potrafisz, krzyknij STÓJ. Jeśli po tym ostrzeżeniu nie zaobserwujesz reakcji napastnika, wyciągnij przed siebie drugą rękę, w której trzymasz gaz pieprzowy. Powinna się ona znajdować na wysokości oczu atakującego.


Odległość

Jeśli musisz użyć gazu, upewnij się, że od atakującego dzieli cię bezpieczny dystans. Wykonaj jeden lub dwa strzały w stronę twarzy przeciwnika. Od razu po wystrzale odsuń się na bezpieczną odległość tak, aby gaz nie podrażnił także ciebie. Jednocześnie cały czas miej agresora w zasięgu wzroku, gdyż gaz pieprzowy może wywołać reakcję dopiero po chwili. Obserwując reakcję napastnika, będziesz także wiedział, czy koniecznym jest użycie kolejnego strzału.


Element zaskoczenia

Użycie gazu pieprzowego to dużo więcej niż tylko wycelowanie i strzał. Pamiętaj zatem, aby nie wyciągać, nie celować i nie strzelać gazem, dopóki nie przyjmiesz odpowiedniej pozycji. Poczekaj, aż będziesz miał pewność, że gaz dotrze prosto do twarzy napastnika. Równie ważny co sam strzał, jest wykorzystywany w tym przypadku element zaskoczenia, który nie da atakującemu możliwości na reakcję.


Wystrzał

Najważniejszym efektem użycia ręcznego miotacza gazu jest oczywiście celne trafienie w przeciwnika. To zadanie ułatwić może strzał w formie litery X lub Z. Jest wiele technik używania gazu, jednak dla osób niedoświadczonych, ta okazuje się często najlepsza.


Po wystrzale

Pamiętaj, aby NIGDY nie zamykać oczu! Nawet w trakcie, kiedy strzelasz gazem pieprzowym, twój przeciwnik może wykonać jakiś ruch. Musisz zawsze być gotowy skorygować swoje działanie. Po wystrzale, który powinien trwać nie dłużej niż 2-3 sekundy, napastnik zostanie oślepiony. Kapsaicyna zawarta w sprayu wywoła u niego reakcję podobną do alergii. Kiedy zauważysz, że agresor jest bezbronny, nie atakuj ponownie. Wycofaj się i skoncentruj na ucieczce.


Przydatne wskazówki

Nigdy nie wchodź w chmurę z gazu. RMG trzymaj zawsze w tym samym miejscu, tak aby jego użycie było łatwe i szybkie. Wymieniaj spray co dwa lata, aby uniknąć upływu terminu jego ważności.
Oczywiście nie w każdej sytuacji możliwym jest wykonanie wszystkich opisanych wyżej kroków. Niemniej jednak warto zapamiętać te praktyczne wskazówki, które sprawią, że obrona gazem pieprzowym będzie bardziej efektywna


Przeczytaj jeszcze:

Gaz pieprzowy w podrózy

Jakie wybrać gazy pieprzowe miotające stożek mgły?

Broń bez zezwolenia.Typy i rodzaje.

Google+