Wczytuję dane...

Przebiegły i niebezpieczny - czad

Przebiegły i niebezpieczny - czad

Pozornie bezpieczny dom

Dom to miejsce, które kojarzy się nam z bezpieczeństwem, spokojem, relaksem – na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że według różnych statystyk, to właśnie w domach dochodzi do największej liczby różnych, niebezpiecznych w skutkach wypadków. Możemy do nich zaliczyć również zatrucia tlenkiem węgla.

Skąd bierze się jego niszczycielska moc? Przede wszystkim ze struktury chemicznej, która powoduje, że trudno go zidentyfikować jedynie za pomocą zmysłów, w tym przypadku nie podpowiedzą nam, że znaleźliśmy się w strefie niebezpieczeństwa.

Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania różnych paliw, w tym tak popularnych jak: gaz, drewno czy benzyna. Czad, jako substancja lżejsza od powietrza, szybko się z nim miesza, stąd tak zgubne skutki braku właściwej wentylacji pomieszczeń. Czasem, by nie doszło do tragedii, wystarczy uchylone okno.


Jak zminimalizować ryzyko zatrucia czadem?

Po pierwsze – i powtórzmy to jeszcze raz – nawet, jeśli temperatury na zewnątrz nie zachęcają do otwierania okien, koniecznie je rozszczelnijmy! Często wietrzmy łazienkę i kuchnię, pod żadnym pozorem nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych i otworów nawiewnych. Regularnie sprawdzajmy wszystkie instalacje (konieczna jest tu pomoc fachowców, podobnie jak przy zakupie nowych urządzeń). Muszą one posiadać stosowne certyfikaty, a instalacji w domach dokonywać mogą jedynie profesjonaliści.


Czujniki tlenku węgla

Zbliża się kolejny sezon grzewczy, warto już teraz zainwestować kilkadziesiąt złotych i nabyć nowoczesne urządzenie, które może nam uratować życie – czujnik czadu. Na szczególną uwagę zasługują czujniki bazujące na technologii elektrochemicznej, która powszechnie uważana jest za jedną z najbardziej precyzyjnych.
Czujnik czadu Kidde 7DCO z wyswietlaczem - 10 lat gwarancji


Czujnik może się okazać niezbędny szczególnie wtedy, gdy w domu znajdują się takie urządzenia grzewcze jak: kocioł na paliwo gazowe, ciekłe lub stałe, kuchenka gazowa, piec kaflowy, kuchnia węglowa, gazowy podgrzewacz wody, mobilne ogrzewacze pomieszczeń (gazowe lub naftowe). W czujnik warto się wyposażyć również wtedy, gdy mamy w domu kominek.

Nowoczesne czujniki są proste w obsłudze i tanie w eksploatacji, wszystkie modele wyposażone są w wyświetlacz LCD i głośną sygnalizację alarmową. Przy zakupie urządzenia zawsze zwracajmy uwagę czy posiada stosowne certyfikaty – w Polsce (dla czujników przeznaczonych do użytku domowego) obowiązuje norma PN EN 50291 - 1: 2010. Najlepsi producenci zapewniają długie okresy gwarancyjne – nawet do dziesięciu lat.

Jesień to najlepszy czas na to, żeby zaopatrzyć się w detektor tlenku węgla – najnowocześniejsze modele często oferowane są w atrakcyjnych, promocyjnych cenach.

Google+