Wczytuję dane...

Gaz łzawiący czy gaz pieprzowy?

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, w których posiadanie i używanie gazów obronnych nie wymaga zezwolenia, a jedynie ukończenia 18 roku życia. Kupując zatem gaz lub nosząc się z takim zamiarem, warto najpierw zapoznać się z rodzajami produktów dostępnych na polskim rynku.


Gazy łzawiące


Gazy obronne sprzedawane legalnie w naszym kraju, produkowane są z trzech składników. Pierwsze dwa, czyli CS i CN to lakrymatory – gazy łzawiące. Łzawiące bojowe środki trujące to syntetyczne gazy, które mają za zadanie podrażnienie tkanek błon śluzowych. Najbardziej reagują na nie oczy, nos, gardło i płuca. Gazy łzawiące wywołują bardzo obfite łzawienie i wydzielanie śluzu, a także zamknięcie oczu i trudności z ich otwarciem. Taka reakcja spowodowana jest podrażnieniem miejscowych zakończeń nerwów czuciowych. Po spotkaniu z lakrymatorem człowiek traci orientację i możliwość normalnego wykonywania czynności. Niejednokrotnie występują także wymioty i nudności. Objawy wywołane przez gaz łzawiący utrzymują się od kilku minut nawet do kilku godzin.


Gazy pieprzowe


Trzecia substancja, z której produkuje się RMG, to OC, Oleoresin Capsicum, czyli kapsaicyna. Na bazie tego produktu oparte są gazy pieprzowe. Kapsaicyna to substancja palna, pozyskuje się ją z ostrego pieprzu i roślin pieprzowych. OC wywołuje reakcję podobną do gazu łzawiącego – intensywne pieczenie, problemy z otwarciem oczu, dezorientację i trudności z oddychaniem. Każdorazowa próba otwarcia oczu kończy się ogromnym bólem. Oleoresin Capsicum to także lakrymator, przez co powoduje cieknięcie z nosa i ust. Przy próbie starcia gazu pieprzowego z twarzy dochodzi zwykle do podrażnienia receptorów bólu w skórze, co wywołuje jeszcze większe uczucie pieczenia, rozszerzenie porów i wnikanie substancji.


Najważniejsze różnice pomiędzy gazem łzawiącym i gazem pieprzowym:


Wywoływana reakcja

Gaz pieprzowy wywołuje reakcję mimowolną, dlatego bez względu na możliwość reagowania na ból, podziała on na każdego. Będzie skuteczny zarówno wobec osób uodpornionych lub o niskiej wrażliwości na ból, jak wobec osób pijanych, silnie wzburzonych, czy będących pod wpływem narkotyków. Gaz oparty na kapsaicynie zadziała także na dzikie zwierzęta. Niestety, gaz łzawiący nie działa w taki sposób. Może, lecz nie musi, wywołać reakcji. Prawdopodobnie nie odniesie więc większego skutku, jeśli potraktujemy nim osobę pod wpływem alkoholu.


Celność

Gaz łzawiący unosi się w chmurze wyrzucanej przez RMG. Słabo z niej odparowuje. Z tego względu może nie podziałać na osobę trafioną niezbyt dokładnym uderzeniem, zaszkodzi jednak ludziom w jej otoczeniu. Z tego względu gaz łzawiący jest bardzo skuteczny w przypadku dużych grup, demonstracji itp. Roznosi się wraz z powietrzem, uderzając w znaczną ilość osób. Gaz pieprzowy nie emituje wyziewów. Z upływem czasu traci on także swoją moc. Nawet jeśli po dłuższej chwili dotrze do oczu innej osoby, nie wywoła aż tak ostrej reakcji. Jest to jednoczenie minusem tego gazu, gdyż aby uzyskać jego największą skuteczność, należy trafić bezpośrednio w oczy lub nos napastnika.


Czas działania

Gaz pieprzowy działa natychmiastowo po zetknięciu ze śluzówką. Na reakcję wywołaną gazem łzawiącym należy zaczekać od 5 do 30 sekund. Także efekty uderzenia gazem są dłuższe w przypadku CS i CN. Podrażnienie spowodowane gazem łzawiącym może utrzymywać się nawet do kilku dni, więcej czasu potrzeba także na jego usunięcie z powierzchni ciała.
Decydując się na zakup gazu obronnego, należy dokładnie przeanalizować czynniki i okoliczności, w jakich RMG może zostać użyty. Pozwoli to na lepszą ochronę i zapewni większe poczucie bezpieczeństwa.


Przeczytaj jeszcze:

Gaz pieprzowy w podrózy

Jakie wybrać gazy pieprzowe miotające stożek mgły?

Broń bez zezwolenia.Typy i rodzaje.

Google+