loadingimg

Wczytuję dane...
Archiwum
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
Gaz pieprzowy i jego legalność w Europie
 • Czy gaz pieprzowy jest legalny w krajach Europy?

  Zanim zakupisz gaz pieprzowy w naszym sklepie, dowiedz się w jakich krajach posiadanie tego narzędzia jest legalne, a gdzie nielegalne?

  Gaz pieprzowy, nazywany też ręcznym miotaczem gazu, to jedna z najbardziej skutecznych broni, służących do samoobrony. Zamknięty zwykle w niedużym opakowaniu, pozwala mieć go zawsze przy sobie. Jest łatwy w użyciu, a w zależności od rodzaju i jakości wybranego gazu, starcza na rok lub dwa i nawet na kilkanaście użyć.


  Substancja aktywna

  W większości gazów pieprzowych jest to OC (oleoresin capsicum), potocznie nazywana kapsaicyną. Ten związek chemiczny jest środkiem wywołującym łzawienie oczu oraz reakcję podobną do alergii. Powoduje ból, tymczasową ślepotę i utratę koncentracji. Swoje zastosowanie znajduje zwłaszcza w działaniach policyjnych, w przypadku zamieszek, utrzymywania kontroli nad tłumem, a także w obronie osobistej i obronie przed dzikimi zwierzętami.


  Kiedy przydaje się RMG?

  Gaz pieprzowy w celach samoobrony użyteczny jest zwłaszcza wtedy, kiedy mieszkamy w niebezpiecznej okolicy, a do domu wracamy ciemnymi, niestrzeżonymi uliczkami. Także mijając park, las lub zagajnik możemy paść ofiarą napaści złoczyńcy, lub niebezpiecznego zwierzęcia. Warto wtedy mieć przy sobie narzędzie, które doda nam pewności siebie i bezpieczeństwa. Ręczny miotacz gazu przydaje się także w podróży. Wybierając się do nieznanego miasta lub kraju, warto mieć przy sobie podręczny przedmiot służący do samoobrony.


  Uwaga!!

  W Europie dostęp i legalność ręcznych miotaczu gazu rózni się w zależności od kraju.  W niektórych nie potrzeba na nie zezwolenia i można kupić je, mając zaledwie 16 lat, w innych są traktowane jak broń lub amunicja i na ich posiadanie zezwala się tylko policji i służbom mundurowym. Nie istnieje europejskie prawo, które ujednolicałoby dostęp do gazów pieprzowych, dlatego przed dalszą podróżą warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.  Belgia

  W Belgii gaz pieprzowy uważany jest za niedozwoloną broń. Posiadanie miotacza gazu jest nielegalne. Pozwolenie na posługiwanie się nim dotyczy tylko policji, oficerów bezpieczeństwa firm transportu publicznego i celników. Używanie gazu legalne jest także dopiero po uzyskaniu zgody Ministra Spraw Wewnętrznych.


  Czechy

  Posiadanie gazu pieprzowego jest całkowicie legalne. Policja nawet zachęca grupy narażone na ryzyko – emerytów i kobiety, do noszenia przy sobie ręcznego miotacza gazu. Używanie tego narzędzia zabronione jest tylko w trakcie demonstracji i w budynkach sądów.


  Dania

  Mieszkańcy Danii mają zakaz posiadania gazów pieprzowych. Legalne jest używanie gazu przez policję, od 2008 roku duńscy oficerowie mają RMG w swoim obowiązkowym wyposażeniu.


  Francja

  Francuzi zalegalizowali używanie gazu pieprzowego każdemu, powyżej 18 roku życia. RMG można zakupić w sklepie z amunicją i sklepie militarnym, jeśli aerozol zawiera mniej niż 100 ml. Powyżej tej pojemności jest on uważany za broń ofensywną i posiadanie takiego kanistra w miejscu publicznym może być ukarane skonfiskowaniem broni i mandatem.


  Finlandia

  W tym skandynawskim kraju posiadanie gazu wymaga zezwolenia. Licencje wydawane są dla celów obronnych. Mogą zdobyć je osoby fizyczne, których miejsce pracy wymaga takiego urządzenia.


  Niemcy

  U naszego zachodniego sąsiada gaz pieprzowy nie jest uznawany za broń, z tego względu mogą posiadać go nawet osoby poniżej 18 roku życia, w celu ochrony przez niebezpiecznymi zwierzętami. Jednak posiadanie RMG w trakcie demonstracji jest karane. Mimo iż gaz musi być oznaczony jako narzędzie przeznaczone do obrony przed zwierzętami, jego uzasadnione użycie w samoobronie przeciwko innemu człowiekowi nie jest karalne.


  Posiadanie gazów pieprzowych zabronione jest także w Grecji, Islandii, Irlandii, na Malcie, w Holandii, Norwegii, w Szwecji, Turcji i Anglii.
  Dopuszczone do użytku pod pewnymi warunkami są RMG na Litwie, w Rumunii, Rosji, na Słowacji w Szwajcarii, na Węgrzech, we Włoszech, w Portugalii oraz w Hiszpanii.

  * W tekście wykorzystano zdjęcie aut. taesmileland - www.freedigitalphotos.net  Przeczytaj jeszcze:

  Gaz pieprzowy w podrózy

  Gaz pieprzowy w świetle prawa. Czy jest legalny? Kiedy można użyć? 

  Broń bez zezwolenia.Typy i rodzaje.

2015-02-09 08:57:08
Google+