Wczytuję dane...

Inteligenty dom?

Każdego roku Polacy wydają około 100 mln złotych na automatyzowanie swoich domów. Urządzenia stają się bowiem coraz bardziej inteligentne, a połączenie ich w zintegrowany system pozwala na wdrożenie w przestrzeń naszego życia projektu smart house. Jakie zalety może przynieść nam to rozwiązanie?


Urządzenia, które tworzą inteligentny dom


Smart house, czyli inteligentny dom, to praktyczne połączenie urządzeń w jeden, współgrający ze sobą system zabezpieczeń i intuicyjnych ułatwień. Różne elementy inteligentnego domu wykorzystywane są pojedynczo od lat. Składają się na niego m.in. bramy sterowane na pilota, automatycznie podnoszone rolety, czy programowalne termostaty. Inne urządzenia należące do systemu smart house to także pralka, która włącza się wraz z tańszą taryfą lub ekspres robiący kawę, zanim wstaniemy z łóżka.


Światło, zraszacze, ogrzewanie

Nieodłącznymi elementami składowymi projektu jest także oświetlenie, które potrafi połączyć wszystkie lampy i timery potrzebne do ich ustawienia, a także automatycznie przygasić światło w miejscu, gdzie nie jest ono potrzebne oraz zapalić tam, gdzie będzie akurat niezbędne.


Kolejną częścią inteligentnego domu są zraszacze i nie chodzi tu tylko o automatyczne włączenie urządzeń o konkretnej godzinie. Dzięki podłączeniu do internetu zraszacze analizują warunki pogodowe i same decydują, kiedy uruchomienie nawadniania jest konieczne.
Smart house kontroluje także ogrzewanie. Dzięki urządzeniu ze wbudowaną sztuczną inteligencją, które nie wymaga programowania, termostat sam nauczy się twoich przyzwyczajeń i podniesie temperaturę, kiedy będziesz się zbliżać do domu lub obniży ją, kiedy położysz się spać.


Ochrona

Ochrona w systemie smart house to więcej niż tylko alarm przeciwwłamaniowy. System monitoruje dom, otwiera i zamyka drzwi, oferuje także dostęp do kamer obsługiwanych przez komputer lub urządzenia mobilne, wykrywa przecieki w instalacji wodociągowej lub uwalnianie się tlenku węgla. Inteligentny dom sam wezwie hydraulika, który naprawi cieknący kran, zanim przeciek zaleje cały dom.


Jakie urządzenia wybierać, aby stworzyć swój własny smart house?

Projektując inteligentny dom dla siebie, warto wybierać sprawdzone urządzenia dobrych firm, które zapewnią bezpieczeństwo i wygodę. Przy zakupie takich towarów należy zwrócić uwagę na możliwość połączenia z innymi produktami, aby móc stworzyć zintegrowany system. Do tego celu idealnie nadają się kamery firmy Foscam, które dzięki możliwości podłączenia do WIFI, gwarantują łatwą, zdalną obsługę z każdego miejsca na ziemi. Sprawdzone i często wykorzystywane są także nowoczesne detektory Kidde, które wyposażone zostały w bardzo dokładne, elektrochemiczne czujniki czadu. Dzięki rozbudowanym ekranom LCD pozwalają one na bieżące modyfikowanie ustawień i zapamiętywanie najwyższych stężeń. Urządzenia tych firm zostały wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy tworzeniu systemu smart house.


Inteligentny dom to jednak nie tylko naszpikowanie mieszkania urządzeniami. W projekcie chodzi o to, aby połączyć ze sobą niezależne elementy tak, aby uzyskać efekt niedostępny dla tych produktów, działających solo. Przykładem może być współpraca termostatu, zraszaczy i lodówki, za pomocą podłączenia do WIFI. Dzięki informacji o pogodzie panującej na dworze (pochodzącej od zraszaczy) termostat ustawi niższą temperaturę w domu. Ale to nie wszystko, gdyż dzięki znajomości godziny twojego powrotu do domu, wyśle informację o upale do lodówki, która zacznie produkcję lodu, nim otworzysz drzwi do mieszkania. Smart house może także automatycznie po wejściu gości włączyć nastrojową muzykę, ogrzewanie i oświetlenie tarasu, a także zsunąć markizy. To wszystko stanie się bez twojego udziału i konieczności programowania czegokolwiek. Inteligentny dom potrafi bowiem „ożywić” zewnętrzne i wewnętrzne elementy twojej przestrzeni. Ideą projektu jest ułatwianie życia, bez angażowania człowieka, a także praca zgodnie z harmonogramem dnia domowników.


Inteligentny dom to oszczędność czasu i pieniędzy. System pozwala bowiem sterować zdalnie urządzeniami, a także programować je w taki sposób, aby oszczędzały domowe wydatki. Co najważniejsze – dom przyszłości dostępny jest już dziś.


W tekście wykorzystano zdjęcia:

  • House On Laptop” aut.jannoon028 freedigitalphotos.net
  • House Symbol On Mobile phone” aut. Stuart Miles freedigitalphotos.net
Google+