Wczytuję dane...

Zimowe (nie) bezpieczeństwo, czyli gaz pieprzowy w zimie.

Gaz pieprzowy to jeden z najlepszych środków, służących do samoobrony. Sprawdza się w wielu sytuacjach, ze względu na swoją niską zawodność, niewielkie rozmiary i bezpieczeństwo. Jedynym ograniczeniem w jego użyciu są warunki pogodowe, o których należy pamiętać, bez względu na rodzaj sprayu czy jego producenta.


Zachowaj ostrożność

Szczególną uwagę należy przywiązywać do użycia gazu pieprzowego w zimie. I nie chodzi tutaj o padający śnieg czy wiejący wiatr, które mogą zakłócić działanie środka! W trakcie miesięcy zimowych zmrok zapada wcześniej. W nocy złodzieje i bandyci czują się mniej widoczni i bardziej bezkarni. Większość ataków rabunkowych zdarza się właśnie w godzinach wieczornych. Z tego względu, przed nadchodzącą zimą, sprawdź swój gaz, aby zawsze móc użyć go wtedy, kiedy będzie potrzebny.
Odpowiednie dbanie o gaz nie ogranicza się tylko do noszenia przy sobie sprawnego RMG. Ważną kwestią jest odpowiednie przechowywanie środka. Warunki pogodowe to nie tylko opady czy wiatr. Także niska temperatura ma wpływ na ręczne miotacze gazu. Co prawda, użycie gazu w zimie nie spowoduje, że ten przestanie pracować. Krótkotrwały kontakt z ujemnymi temperaturami to żadne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dopiero trwałe wystawienie na ciężkie warunki pogodowe może spowodować zmiany w naszym gazie pieprzowym, co uniemożliwi jego użycie.


Dlaczego...?

Zależy to od budowy mieszanki, która znajduje się wewnątrz kanistra z gazem. Substancje, jakie łączą się w opakowaniu, to najczęściej woda i odpowiednie stężenie kapsaicyny alkalidowej OC (oleoresin capsicum). Ręczne miotacze gazu znanych marek nie są oparte na alkoholu. Z jednej strony, stanowi to ogromną zaletę – dzięki takiej kombinacji składników gaz najlepiej spełnia swoje funkcje. Z drugiej – woda, to płyn, który może zamarznąć już w temperaturze 0°C.


Jakie są konsekwencje?

Jeśli nie wystawimy gazu na długotrwałe działanie niskich temperatur, możemy być spokojni o jego przydatność. Nawet kilkugodzinne przebywanie na chłodzie nie zniszczy struktury substancji. Jeśli jednak doprowadzimy do tego, że gaz przez długi czas będzie marznął w warunkach poniżej -20°C, mieszanka, którą zawiera, może przekształcić się w żel. Jeśli spróbujemy użyć takiego miotacza, wystrzelenie ładunku okaże się niemożliwe. W niektórych przypadkach gaz może wydostać się z dystrybutora, ale wystrzał nastąpi bardzo powoli i na niewielką odległość. Istnieje także ryzyko, że pod wpływem niskiej temperatury ciśnienie w kanistrze zupełnie spadnie.

Pamiętaj!

Dla własnego bezpieczeństwa i poczucia komfortu psychicznego, warto zatem dbać o to, aby nie narażać RMG na warunki, do których nie jest przystosowany. Łatwo tego uniknąć. Jak?
- Nie zostawiaj gazu w samochodzie, nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilę.
- Noś spray przy sobie, nie zostawiaj go w garażu, szopie, na polu, przed lub koło domu.
- Jeśli wybierasz się w podróż, najlepiej włóż gaz do bagażu podręcznego, aby nie zamarzł w bagażniku samochodu lub autobusu.
- Przechowuj gaz w miejscu bezpiecznym, najlepiej w temperaturze pokojowej.
- Nie pozwól dzieciom bawić się miotaczem! Po pierwsze, to ekstremalnie niebezpieczne dla nich, a po drugie, nie masz pewności gdzie zostawią RMG

Google+