loadingimg

Wczytuję dane...
Archiwum
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
Gaz pieprzowy w podróży
 • Gaz pieprzowy w podróży
 • Poznawanie nowych miejsc, nieznanych dotąd krajów i ciekawych miast to gratka nie tylko dla globtroterów. Każda wycieczka jest przygodą. Wybierając się jednak w podróż, zarówno krótką, jak i tą długą, zwykle poza czystą przyjemnością pamiętamy także o własnym bezpieczeństwie. Wykupujemy różnego rodzaju polisy, zabezpieczamy się na wypadek upadku biura turystycznego, czy niezgodności wykupionej wycieczki z przedstawioną nam ofertą. Poza tego typu krokami, podejmowanymi zwykle na długo przed wyjazdem, wiele osób zabiera ze sobą na wycieczkę podręczne przedmioty, które zapewnią ochronę, np. gaz pieprzowy. Turyści bowiem nawet w dzień, spacerując po centrum miasta, narażeni mogą być na ataki.

  Jak bezpiecznie podróżować z gazem pieprzowym?

  Główną zasadą przechowywania gazu pieprzowego jest dbanie o to, aby płyn nie wyciekł. Nie ma co do tego wielu restrykcji. Miotacz gazu możemy nosić ze sobą w kieszeni, torebce, plecaku. Poruszając się komunikacją miejską lub pociągiem, warto zwrócić uwagę na jedną rzecz – aby gaz nie został przez nas przypadkowo uruchomiony. Należy zawsze pamiętać o domknięciu klapki blokującej wyrzutnię gazu oraz o przetrzymywaniu gazu w bezpiecznym, suchym miejscu, gdzie nie ma źródła ognia. (Niebezpieczeństwem może być np. trzymanie gazu razem z zapalniczką). Warto pamiętać o tych zasadach, także podróżując stopem lub pieszo.


  W samochodzie

  Co z komunikacją samochodową?W podróży niejednokrotnie korzystamy z własnego lub wynajętego pojazdu, jak dbać o to, aby samemu się nie skrzywdzić lub nie wyrządzić przypadkiem szkody innym osobom? Główną zasadą przechowywania gazu pieprzowego w samochodzie jest pamiętanie o tym, aby nie narażać miotacza na zbyt wysokie lub za niskie temperatury. Złe przechowywanie sprayu może doprowadzić do problemów z jego funkcjonowaniem, co uniemożliwi obronę w sytuacji zagrożenia życia. W zbyt wysokiej temperaturze składniki gazu mogą wyciec i spowodować nieplanowaną szkodę. Roztwór dostanie się do powietrza, rażąc wszystkich wokoło. Nagrzany do granic wytrzymałości kanister, może nawet wybuchnąć, dlatego podróżując samochodem, należy pamiętać o niepozostawianiu miotacza wewnątrz. Także zbyt niska temperatura może być zagrożeniem. Przez nią woda, zawarta w mieszance, zamarza lub zamienia się w żel i uniemożliwia prawidłowe użycie przedmiotu.


  W powietrzu

  Najwięcej obostrzeń, co do podróżowania z gazem pieprzowym, występuje w przypadku samolotów. RMG bowiem nie mogą być wnoszone do tego środka lokomocji, pod żadnym pozorem!

  Nie możesz posiadać go w swoim bagażu podręcznym. Gaz pieprzowy może się znajdować TYLKO w bagażu rejestrowanym, jednak powinien być zabezpieczony na wypadek nieplanowanego wystrzału oraz znajdować się w zewnętrznej, łatwo dostępnej kieszeni. Należy poinformować załogę samolotu, że posiadasz w torbie kanister. Przed podróżą sprawdź jednak, czy twoje linie lotnicze zezwalają na posiadanie sprayu w bagażu głównym, a także jakiej pojemności opakowanie możesz przewieźć. Nie próbuj wejść na pokład samolotu z gazem w kieszeni. Wykrywacze metalu od razu wyczują pudełko, a ty narazisz się na nieprzyjemności.


  Podróżując z gazem, upewnij się, że kraj, do którego jedziesz, nie stosuje innych przepisów prawnych, niż państwo, w którym mieszkasz. Może się bowiem okazać, że posiadanie gazu wymaga pozwolenia, jego wielkość jest niedopuszczalna lub jesteś zbyt młody, aby w zgodzie z prawem posiadać RMG.

2014-12-22 09:20:00
Google+