Wczytuję dane...

Pieprz na obronę

Pieprz na obronę

Bez względu na wiek i płeć wszyscy czasem się boimy. Wieczorny powrót do domu, mecz dwóch zwaśnionych drużyn, głośna impreza w okolicy czy agresywny pies sąsiadów potrafią wzbudzić w nas strach. Co zrobić, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo, a my nie możemy uciec? W myśl zasady, że najlepszą obroną jest atak, dobrze mieć przy sobie coś, co da nam poczucie bezpieczeństwa. Taką rzeczą jest na przykład gaz pieprzowy.Gaz pieprzowy. Czym to się je?

Gaz pieprzowy jest w tym momencie  jednym z  najskuteczniejszych i najpopularniejszych środków obronnych.   Dlaczego nazywa się "pieprzowy"? Ponieważ zawiera związek chemiczny, który odpowiada za piekący smak pieprzu i papryki. Kapsaicyna wywołuje ostre łzawienie i silne pieczenie, dezorientację i trudność oddychania. Nie paraliżuje napastnika, ale utrudnia mu otwarcie oczu na długi czas. Substancja czynna powoduje reakcję podobną do alergii, jej działanie jest natychmiastowe, ale nie powoduje trwałych obrażeń, ani śmierci. Gaz jest zatem świetnym środkiem do samoobrony.


Rodzaje gazów pieprzowych

W sklepach zwykle dostępne są dwa rodzaje ręcznych miotaczy gazu – w żelu i w aerozolu.

 Gaz pieprzowy w żelu:
- bezpieczny dla posiadacza (łatwy w użyciu)
- mocniej skondensowany
- wytwarza gęsty, lepki strumień, który dobrze osadza się na obiektach wokoło
- wiatr i deszcz mają na niego mały wpływ
- trudniej trafić nim w jeden punkt

Gaz pieprzowy w aerozolu:
- rozpyla szeroką chmurę, podobną do tej, rozpylanej przez dezodorant
- łatwiej nim trafić w cel
- ma mały zasięg – maksymalnie do 2,5 metra
- wrażliwy na warunki atmosferyczne

Gazy pieprzowe, bez względu na rodzaj, często posiadają barwnik, który zostaje na twarzy napastnika. Farba trudno się zmywa, dzięki czemu łatwiej rozpoznać agresora.


Jak używać, by nie zrobić sobie krzywdy?

Używając gazu należy jak najprecyzyjniej wycelować pudełko w stronę twarzy napastnika. Przed naciśnięciem przycisku dobrze jest sprawdzić czy nie skierowaliśmy wylotu gazu w swoją stronę! Kapsaicyna działa najlepiej w kontakcie ze śluzówką i oczami. Trafienie w ręce, szyję czy klatkę piersiową też da skutek. Podrażni skórę, ale pożądany efekt będzie wolniejszy i słabszy.


Zalety i wady gazów pieprzowych


Zalety:

- gaz pieprzowy uważany jest w Polsce za broń, ale nie wymaga pozwolenia
- ręczny miotacz gazu może nabyć każda osoba pełnoletnia, po okazaniu dokumentu tożsamości
- gaz działa przez około 30 minut, co daje nam czas na ucieczkę lub wezwanie pomocy
- gazu pieprzowego używa nawet polska policja!

Wady:

- gaz nie jest niezawodny
- rodzaj gazu, pogoda i nasze umiejętności mogą zmniejszyć jego skuteczność
- osoby, które spożywają często ostre potrawy, mogą być w pewnym stopniu uodpornione na działanie kapsaicyny
- gaz jest bardzo niebezpieczny dla osób uczulonych lub chorych na astmę
- możemy użyć go tylko do obrony koniecznej. Jeśli okaże się, że gaz posłużył nam do ataku na kogoś, policja potraktuje nas jak przestępców


Gdzie kupić gaz pieprzowy?

Związku z tym,  że gaz pieprzowy jest bronią dostępną bez pozwolenia można go kupić w wielu sklepach z artykułami do samoobrony. Szeroką ofertę sprawdzonych gazów pieprzowych znajdziecie w sklepie HotSpray.pl Gaz pieprzowy, noszony w torebce lub kieszeni, może poprawić nasze poczucie bezpieczeństwa oraz wpłynąć na bezpieczeństwo naszej rodziny. Dla własnego komfortu warto jednak pamiętać o używaniu go tylko zgodnie z przeznaczeniem.

Blog prowadzony przez: iMedia Solutions 

Google+