Jak się bronić przed agresywnymi zwierzętami?

Mimo panującej mody na bieganie, wiele osób po kilku treningach rezygnuje z tego sportu. Powody są różne, najczęściej dopada nas lenistwo. Rzadziej, okazuje się, że odnawiają się kontuzje lub jogging działa negatywnie na zdrowie. Niejednokrotnie jednak bywa, że biegacze muszą rezygnować ze swoich treningów, a zwłaszcza obieranych najczęściej i ulubionych tras, ze względu na dzikie, bezpańskie i agresywne zwierzęta, które spotykają na swojej drodze. Nie są to pojedyncze przypadki i nie zdarzają się tylko joggerom. Wielu z nas wracając do domu, oddalonego od głównej drogi, spotyka różne niebezpieczne zwierzęta, nierzadko niedźwiedzie, rysie lub dziki, częściej psy i koty. Jak radzić sobie z tym problemem?
Jak uniknąć ataku zwierzęcia?
Zwierzęta kierują się instynktem, zwłaszcza instynktem przetrwania, który każe im bronić swojego terytorium. Odczuwają one pewnego rodzaju poczucie własności i przejawiają agresję, kiedy człowiek wkroczy na ich teren. Najważniejszymi zasadami, którymi warto kierować się w sytuacji zagrożenia są:
1. Unikaj kontaktu wzrokowego. Stworzenie wyczuwa wyższość człowieka. Może ona zdecydować o tym, że postanowi uciec, jednak częstokroć wywołuje jeszcze większą agresję. Dlatego, jeśli zauważysz, że zwierzę na ciebie szczeka lub warczy, spuść wzrok.
2. Nie podnoś rąk do góry. Wbrew pozorom nie przestraszy to zwierzęcia, a jeszcze bardziej rozwścieczy. Ręce trzymaj zawsze blisko ciała i nie machaj nimi w stronę bestii.
3. Spróbuj odstraszyć zwierzę głośnym i szeleszczącym odgłosem, krzyknij lub potrzyj o siebie materiałem ubrania.
4. Nie panikuj. Nawet jeśli pies lub inne groźne zwierze rzuci się w twoim kierunku, może to być tylko próba przestraszenia, po której się wycofa.
5.Obrona konieczna. Jeśli zorientujesz się, że nie masz wyjścia i nie unikniesz ataku zwierzęcia, kucnij i ochroń głowę i szyję – do tego celu najlepiej użyć torebki lub plecaka. Staraj się uspokoić i przeczekać atak.
Aby nie dopuścić do sytuacji obrony koniecznej, kiedy jedynym wyjściem będzie przeczekanie ataku agresywnego zwierzęcia, zabezpiecz się odpowiednio wcześniej. Jeśli w twojej okolicy biega wiele bezpańskich zwierząt lub w drodze do domu mijasz las, zainwestuj w ręczny miotacz gazu pieprzowego.
Do czego służy RMG?
Miotacz gazu to nie tylko obrona przed pijanymi bądź napastliwymi ludźmi. Większość gazów pieprzowych nadaje się także do użycia przeciwko wyjątkowo rozwścieczonym stworzeniom. Charakteryzują się one dużym stężeniem OC, zwiększoną pojemnością i zasięgiem. Gaz pieprzowy zawiera związek chemiczny, tzw. kapsaicynę, która po kontakcie ze śluzówką wywołuje silne łzawienie i pieczenie, a także trudności z oddychaniem. W przypadku zastosowania gazu pieprzowego do brony przed zwierzęciem wywoła on natychmiastową reakcję, problemy z otwarciem oczu i dezorientację. Po jego użyciu człowiek zyskuje czas potrzebny na ucieczkę lub wezwanie pomocy i służb, które unieszkodliwią agresywnego zwierzaka.
Gaz obronny przeciw psom ANTI-HUND 50ml
Stosowanie gazów pieprzowych na zwierzętach
Warto pamiętać, że psy stróżujące, a także zwierzęta, które współpracowały, bądź współpracują z policją i ochroną, mogą być szkolone, aby być odpornymi na działanie kapsaicyny. Oprócz zastosowania gazu, warto więc zawsze podjąć inne kroki bezpieczeństwa. Gaz pieprzowy powinien jednak być wykorzystywany tylko w ostateczności! W przypadku zastosowania tego środka na ludziach wywołuje on dekoncentrację i uczucie podobne do alergii, nie zagraża jednak życiu, ani zdrowiu, pod warunkiem, że osoba nie jest uczulona na żaden składnik mieszanki. W przypadku zwierząt gaz ma bardziej destrukcyjne działanie. Oszołomione zwierze może wbiec na ruchliwą drogę lub wpaść we wnyki lub siła. Z tego względu gazów pieprzowych powinno się używać tylko w konieczności, kiedy zwierzę jest wyjątkowo agresywne, a ty nie możesz uciec lub schować się przed nim!