Czy gaz pieprzowy może się przeterminować?

Przez wielu specjalistów, którzy zajmują się doradztwem w dziedzinie bezpieczeństwa i samoobrony, gaz pieprzowy uważany jest za najbardziej praktyczny, najtańszy i najłatwiejszy w użyciu sposób obrony własnej. Aby jednak ręczny miotacz gazu odpowiednio spełniał swoje funkcje i stanowił skuteczną, a zarazem bezpieczną dla nas obronę, niezbędnym jest przestrzeganie pewnych zasad przechowywania.
Jak przechowywać gaz pieprzowy?
By uniknąć wyciekania gazu i rozlania się w nieodpowiednich miejscach i okolicznościach, należy przechowywać miotacz w temperaturze pokojowej. Skrajnie wysoka lub niska temperatura, oprócz zniszczenia puszki z aerozolem, może wpłynąć także na redukcję jego efektywności, zasięgu, a także intensywności działania zawartej w gazie kapsaicyny.
Data ważności?
Drugą przydatną zasadą przechowywania gazu jest kierowanie się datą ważności sprayu, wydrukowaną zwykle na dnie opakowania. Co prawda, najważniejszy składnik gazów pieprzowych, substancja czynna – OC (oleoresin capsicum), czyli kapsaicyna, nie ulega przedawnieniu. Jednakowoż termin ważności mogą przekroczyć dodatkowe substancje zawarte w gazie. To one sprawiają, że aerozol nadaje się do użycia. Po przekroczeniu daty ważności, zbiornik zawierający roztwór kapsaicyny, który jest pod ciśnieniem, nie będzie rozpylał substancji na reklamowaną odległość lub wręcz wcale nie będzie jej rozpylał.
Produkt uległ przedawnieniu
Aby zrozumieć, dlaczego gaz pieprzowy może się przeterminować, warto zwrócić uwagę na składniki typowego miotacza gazu. Są to zwykle trzy podstawowe materiały – kapsaicyna, nośnik, taki jak glikol propylenowy, i propelent, taki jak azot. Nośnik to substancja, w której znajduje się pewna, charakterystyczna dla danego modelu gazu, ilość OC. Zwykle jest to woda lub olej. Propelent natomiast umożliwia wytworzenie ciśnienia w pojemniku. Dzięki niemu, po naciśnięciu przycisku zwalniającego, roztwór zostaje uwolniony. W miarę upływu czasu zmniejsza się ciśnienie w zbiorniku z gazem, gdyż azot traci swoją moc. Z tego względu, mimo ciągłej zawartości substancji chemicznych, ręczny miotacz może nie zadziałać. To właśnie oznacza, że gaz stracił termin przydatności do użycia.
Kiedy być pewnym, że gaz zadziała?
Większość gazów pieprzowych, opatrzonych jest 2-4 letnią przydatnością do wykorzystania. Niektóre ręczne miotacze gazu mogą działać nawet przez 5 lat! Jednak specjaliści zalecają, aby wymieniać gaz co 9-12 miesięcy. Jest to optymalny czas, który daje pewność, że w sytuacji zagrożenia miotacz nas nie zawiedzie i na pewno wyrzuci z siebie substancję aktywną. Jeśli gaz nie zadziała, a data przydatności do użytku minie, producent nie poniesie odpowiedzialności za problem z jego produktem.
Najlepsze rozwiązanie
Trzecią, ostatnią zasadą, o której warto pamiętać, jest fakt, iż mimo nieprzekroczenia daty przydatności, gaz pieprzowy może nie zadziałać. Warto zatem, pomimo braku konieczności użycia, co 3-4 miesiące testować miotacz gazu, aby w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia mieć pewność, że jest on w pełni sprawny. Dobrym pomysłem może być zatem zakupienie dwóch identycznych miotaczy (zwłaszcza jeśli są to gazy pieprzowe o niedużej pojemności, z limitem użycia). Jeden służyć będzie do testów przydatności, drugi do obrony koniecznej.