Wczytuję dane...

Jaki plecak wybrać: taktyczny, turystyczny, czy ekspedycyjny?

Odpowiedź na pytanie, jaki plecak najlepiej jest wybrać, wymaga zastanowienia się jaki konkretnie będzie cel wyprawy, jej miejsce, a nawet długość jej trwania i wybrany środek transportu. Wszystko to bowiem przekłada się na użytkową wygodę zastosowania konkretnego rozwiązania.


Plecak taktyczny

Plecak taktyczny często bywa również nazywany wojskowym. Występuje on w kilku pojemnościach. Jego podstawową cechą jest podział na komory, w ramach których znaleźć można także wewnętrzne kieszenie i dodatkowe przegrody, a także wiele zewnętrznych schowków. Wszystko to pozwala na świetną organizację sprzętów znajdujących się w jego wnętrzu. W plecaku taktycznym z pewnością nie ma miejsca na zbędne gadżety, opiera się on bowiem wyłącznie na niezbędnych elementach, które dodatkowo będą łatwe do wyciągnięcia z jego wnętrza. Wynika to z podstawowego jego przeznaczenia – to plecak dla żołnierzy w trakcie misji bojowych, który jednocześnie jest wykorzystywany przez turystów w trakcie długich, samotnych wypraw, w których trzeba jak najbardziej zminimalizować ciężar bagażu. Plecak taktyczny z pewnością jest wykonany z najbardziej trwałych materiałów, co gwarantuje jego długowieczność. Poniżej plecaki taktyczne marek TEXAR i WISPORT.


Plecaki taktyczne w ofercie HOTSPRAY.PL

Plecak turystyczny

Plecaki turystyczne łatwo jest podzielić na kategorie pod względem ich wielkości, która jest ściśle skorelowana z czasem trwania wyprawy. Plecaki turystyczne jednodniowe posiadają pojemność do maksymalnie 30 litrów, dzięki czemu idealnie nadają się do krótkich trekkingów po górach i niedługich wycieczek. Dobrze, żeby były wyposażone w pas biodrowy i piersiowy, a także piankę i siatkę na plecach, które zwiększają komfort. Materiał takiego plecaka musi być wodoodporny.

Dłuższe wyprawy wymagają większego bagażu, a więc takie plecaki są najczęściej wzbogacane także o stelaż. Są to produkty do pojemności nawet 70 litrów, dzielące się jeszcze na pomniejsze kategorie. Najogólniej, powinien się w nich zmieścić sprzęt, dzięki któremu możliwy jest nocleg z dala od cywilizacji. Mniejsze plecaki z powodzeniem mogą służyć za bagaż kabinowy do samolotu. W przypadku większych plecaków turystycznych pas biodrowy i piersiowy to już obowiązkowy punkt. Duże komory ułatwić powinny dostęp do rzeczy.


Plecak ekspedycyjny

Plecaki ekspedycyjne są z pewnością największe, posiadają pojemność nawet w granicach 100 litrów. Są one zalecane jako wyposażenie do dłuższych wypraw zimowych. Są to produkty bardzo odporne, dostosowane do użytkowania w ekstremalnych warunkach, dlatego zwłaszcza je trzeba dostosować do własnej sylwetki i wzrostu, aby na plecach leżały idealnie, w końcu będą musiały sporo udźwignąć. Plecak ekspedycyjny można również rozbudować o komin, czyli element w formie komory ze ściągaczem, który montuje się na szczycie konstrukcji, dzięki któremu można zyskać łatwy dostęp do najbardziej potrzebnych przedmiotów.

Wybór odpowiedniego rodzaju plecaka jest ściśle zależny od rodzaju wyprawy. Jedno jest pewne – zawsze należy zdecydować się na produkt uznanej marki, wykonany z dobrej jakości materiału, wodoodporny, a także z dobrze przemyślanymi schowkami na drobiazgi.


Google+