Wczytuję dane...

MORAKNIV, czyli wytrzymałe i solidne noże ze Szwecji

Nóż Mora to jeden z najbardziej pożądanych akcesoriów w ekwipunku miłośnika survivalu i bushcraftu. Prosty, wytrzymały, funkcjonalny i uniwersalny nóż praktycznie w każdych warunkach.

Czym są noże Mora?
Nóż Mora (po szwedzku: Morakniv) to noże o stałym ostrzu, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne fińskie, ręcznie robione noże (puukko). Sama nazwa noży pochodzi od  miejscowości Mora w Dalarna w Szwecji, w której rozpoczęła się produkcja na masową skalę tego typu noży. Później terminem nóż Mora zaczęto określać wszystkie noże o podobnym designie. W Szwecji i Finlandii noże Mora są bardzo popularne i stosowane są w każdej dziedzinie życia: począwszy od przemysłu i budownictwa kończąc na gospodarstwie domowym. Noże Mora są używane również przez żołnierzy wszystkich skandynawskich armii.  W Polsce noże Mora jeszcze nie są tak popularne, ale powoli wiele osób przekonuje się do ich jakości.

Czym się wyróżniają?
Noże Mora przede wszystkim znane są miłośnikom survivalu i bushcraftu, którzy już dawno wpisali ten typ noży do swojego podręcznego EDC. Co sprawia, że noże Mora są tak chętnie wybierane? Przede wszystkim doskonała jakość, która idzie w parze ze stosunkowo atrakcyjną ceną. Noże Mora charakteryzują się dość prostą, ale za to niezwykle skuteczną i praktyczną konstrukcję. Są znakomicie wyprofilowane i ergonomiczne. Ostrze noża Mora wykonane jest z wysokiej jakości stali szwedzkiej: utwardzanej stali nierdzewnej, węglowej lub tzw. stali laminowanej. Ta ostatni typu to
gatunek stali unikatowy dla noży z Morakniv. Rdzeń ostrza wykonany jest ze stali wysokowęglowej otoczonej miękką warstwą stali stopowej. Wysoka twardość, HRC 58-60, jest osiągnięta w procesie utwardzania, a rezultatem jest ostrze noża o większej wytrzymałości krawędzi tnącej. Dzięki temu osiągane maksimum ostrości.
Rękojeści są znakomicie wyprofilowane, że świetnie leżą w dłoni a operowanie nożem jest bardzo wygodne.Kto produkuje noże Mora?
Jednym z największych producentów noży mora jest  szwedzka firma Morakniv AB. Firma, która może poszczycić się prawie 100-letnim doświadczeniem w produkcji noży mora. Historia firmy sięga przełomu XIX i XX wieku. Wówczas dwie manufaktury nożowe Mora - KJ Eriksson i Frost's Knife połączyły swoje siły. Firma wkrótce stała się jedną z najbardziej uznanych fabryk noży w Szwecji (i prawdopodobnie na świecie). W szerokim asortymencie oprócz klasycznych noży znajdują się również modele specjalistyczne dla myśliwych, wędkarzy, wojskowych czy harcerzy. Morakniv to również noże kuchenne różnego typu (np. nóż do krojenia steków), a także noże przeznaczone dla dzieci. Asortyment Morakniv jest na tyle szeroki, uniwersalny, że pewnością każdy znajdzie w nim nóż, który spełni jego oczekiwania.

W asortmencie sklepu Hotspray.pl znajdziecie najlepsze i bestsellerowe modele noży w szerokiej oferty Morakniv. W tym noże z linii Basic, Companion, Bushscraft, Tactical czy Kansbol.

Google+