Wczytuję dane...

Jak dbać o składane noże, scyzoryki?

Scyzoryki i składane noże ze względu na budowę oraz materiały, z jakich są wykonane, wymagają szczególnej troski. Zaniedbanie konserwacji — czyszczenia czy oliwienia -  może spowodować, że po pewnym czasie nasz pięknie wyglądający nóż będzie całkowicie niezdatny do użycia. Z tego powodu warto nabrać nawyku konserwacji tego narzędzia, żebyśmy mogli  przez długi czas z niego korzystać. Jak właściwie pielęgnować scyzoryk?

Czyszczenie
Mycie jest podstawową czynnością, jaką należy wykonywać po każdym intensywnym korzystaniu z noża. Mycie, wbrew pozorom,  nie jest takim trudnym zadaniem, ważne jednak żeby wykonywane było powoli i dokładnie. Scyzoryk najlepiej zanurzyć w wodzie.  W przypadku sporego zabrudzenia (ziemia, piasek) możemy wykorzystać nieco detergentu (płynu do mycia naczyń). Każdy element musimy dokładnie opłukać, szczególnie miejsca znajdujące się między poszczególnymi elementami scyzoryka i w miejscu, gdzie znajduje się mechanizm otwierania i zamykania. W tym celu w trakcie mycia kilka razy musimy otworzyć i zamknąć poszczególne łopatki, dopóki nie poczujemy,  że chodzą gładko i bez oporu. Po wyjęciu z wody należy dokładnie opłukać scyzoryk oraz koniecznie wysuszyć. Najlepiej do tego celu wykorzystać suszarkę do włosów. Nóż musi być dokładnie wysuszony, aby nie narażać jego elementów na korozje. Na koniec ważna uwaga dotyczącą mycia: scyzoryków pod żadnym pozorem nie należy wkładać do zmywarki do naczyń!



Oliwienie
Po umyciu scyzoryka warto dodać kilka kropel oleju w każdym ruchomym miejscu, aby całość chodziła gładko i bez oporów. Istotny jest rodzaj oleju, jaki wykorzystamy do oliwienia noża. Powinien mieć neutralny zapach i smak, nadawać się do stosowania z żywnością i gwarantować doskonałą ochronę przed korozją i ścieraniem.

Ostrzenie
Tępy scyzoryk to bezużyteczny scyzoryk. Z tego powodu ostrzenie jest ostatnim i najważniejszym elementem konserwacji. Nóż ostrzymy za pomocą ostrzałki, najlepiej takiej, która pozwala na utrzymanie odpowiedniego, stałego kąta ostrzenia. Optymalny kąt ostrzenia to 15 - 20 °. To pozwoli na otrzymanie ostrza o kącie 30°-40°. Na rynku dostępnych jest wiele typów ostrzałek, które można dobrać uwzględniając   nasze  umiejętności oraz typ  noża. Jeżeli nie mamy wprawy w ostrzeniu noży, to najlepiej zdać się profesjonalistów i oddać scyzoryk do odpowiedniego serwisu.

Jak widać, utrzymanie scyzoryka w odpowiedniej kondycji nie jest zadaniem wyjątkowo trudnym, ważne jest jednak aby wszystkie wymienione czynności wykonywać zawsze po użyciu scyzoryka i być w tym konsekwentnym. W ten sposób nasz nóż nie będzie podatny na korozję, jego mechanizm będzie działał bez zarzutu i w ten sposób będziemy mogli cieszyć się z jego przydatnych funkcji przez długi czas w wielu codziennych sytuacjach.

Składane noże i multitoole w ofercie sklepu HotSpray.pl

Google+