Wczytuję dane...

Pałki teleskopowe

Pałki teleskopowe, znane też pod nazwą pałek typu baton, stały się w ostatnich latach, obok gazów pieprzowych, najpopularniejszą formą samoobrony. Z pałek teleskopowych korzystają już nie tylko pracownicy agencji ochrony, adepci kursów walki czy taksówkarze, ale też zwykli obywatele, mający potrzebę posiadania narzędzia służącego do obrony własnej.
 

Polskie prawo gwarantuje każdemu obywatelowi prawo do obrony koniecznej w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia. Jednocześnie, niejasne zapisy dotyczące posiadania pałek teleskopowych sprawiają, że część osób rezygnuje z ich zakupu w obawie przed popełnieniem wykroczenia z racji nielegalnego posiadania broni białej. Jak rozpatrywać legalność pałek teleskopowych?

Czy posiadanie pałki teleskopowej jest legalne?

Pałki teleskopowe

Przede wszystkim, w interpretacji prawa warto odnieść się do art. 4 Ustawy o broni i amunicji. Zgodnie z zawartymi w nim zapisami, pałki teleskopowe nie należą do broni białej, w związku z czym można z nich korzystać bez pozwolenia, rejestracji i innych formalności. Należy jednak pamiętać, że użycie pałki teleskopowej przeciw drugiej osobie w sytuacji innej niż obrona konieczna może być uznane za przestępstwo z użyciem niebezpiecznego przedmiotu.
 

Decydując się na zakup pałki teleskopowej z paralizatorem, warto przyjrzeć się najważniejszym jej parametrom. Kluczową rolę w wyborze pałki teleskopowej odgrywa wielkość – im większa pałka teleskopowa, tym większą uwagę będzie on zwracać. Jeśli cenimy dyskrecję, warto zdecydować się na mniejszy model, który będzie dodatkowo bardziej poręczny.

Pałka teleskopowa do obrony - jaką wybrać?

Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wybór pałki teleskopowej są waga i materiał. Z lżejszą pałką teleskopową łatwiej będzie nam się poruszać. Wygodniejsza będzie tez jej obsługa. Kupując pałkę teleskopową należy przyjrzeć się też jej końcówce – ostre i ciężkie zakończenia są prawnie zabronione i występują zwykle w przypadku nielegalnych produktów. 

Google+