Wczytuję dane...

Pierwsza pomoc w przypadku styczności z gazem pieprzowym

Pierwsza pomoc w przypadku styczności z gazem pieprzowym

Mimo iż gaz pieprzowy polecany jest do samoobrony przez wielu specjalistów i nie potrzeba mieć na niego zezwolenia, trzeba wiedzieć jak prawidłowo z niego korzystać, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Gaz, wykorzystany w niewłaściwy sposób lub skierowany w naszą stronę wywołuje silną reakcję – podrażnia śluzówkę, powoduje efekt podobny do alergii – pieczenie i łzawienie oczu, problemy z oddychaniem i otwarciem powiek. Szczególnie niebezpieczny jest dla osób, chorujących na astmę lub mających problemy z oddychaniem. Efekt bólu i pieczenia wywołuje zawarta w roztworze kapsaicyna – składnik wielu pieprzy.

Naturalną reakcją każdego człowieka, po styczności z gazem, jest próba jego zmycia. Często używa się do tego celu wody, co pomaga tylko na chwilę i w praktyce jest największym błędem. Gaz pieprzowy to substancja oleista. Jego właściwości chemiczne decydują o tym, że nie miesza się z wodą, co uniemożliwia również jego zmycie, a doprowadza do jeszcze większego rozprowadzenia kapsaicyny po skórze.


W jaki sposób więc szybko i skutecznie pozbyć się gazu z twarzy i rąk?


Przede wszystkim nie należy dotykać skóry. Substancja zawarta w gazie rozniesie się w ten sposób jeszcze bardziej, powiększając obszar sprawiający ból.

Pozbądź się soczewek kontaktowych, które dodatkowo podrażniają oczy. Jeśli nie możesz zrobić tego sam, poproś o pomoc kogoś innego.

• Aby zmniejszyć uczucie pieczenia, użyj mleka. Mleko zawiera tłuszcz mleczny, który eliminuje zdolność kapsaicyny do produkcji ciepła. Jeśli nie posiadasz mleka, możesz wykorzystać każdy produkt mleczny – kefir, maślankę lub jogurt. Najlepsze efekty przynosi całkowite zanurzenie podrażnionej kończyny lub części ciała, w zimnym produkcie mlecznym. Nie używaj ciepłego mleka! To tylko powiększy ból.

Jak najczęściej mrugaj. Wywoła to napływ łez do twoich oczu i przyśpieszy wypłukiwanie z nich substancji drażniącej.

Przemyj oczy wodą, zmieszaną z płynem do naczyń lub mydłem. Jest to najlepsze antidotum na oleistą kapsaicynę. Najlepiej w całości zanurzyć twarz w roztworze. Pamiętaj, że po każdym zanurzeniu należy zmienić wodę, aby spłukana substancja nie dostała się z powrotem do skóry.



Nie używaj żadnych kremów lub balsamów. Ich oleiste właściwości doprowadzą do jeszcze większego rozprzestrzenienia się substancji drażniącej na skórze oraz zwiększenia bólu.

Przepłukaj oczy roztworem soli fizjologicznej. Pomoże on wypłukać gaz pieprzowy z oczu. Należy przy tym często mrugać, dzięki temu kapsaicyna szybciej wypłynie.

Stań w przewiewnym miejscu i czekaj, aż ból ustąpi.

Użyj profesjonalnego środka do dekontaminacji. Skraca on czas działania gazu oraz zmniejsza uczucie pieczenia. W sklepach dostępne są chusteczki nasączone tą substancją.

Pieczenie spowodowane gazem pieprzowym może trwać od 15 minut do godziny. Jest bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Jeśli dojdzie do kontaktu ze skórą, pamiętaj aby nie pocierać oczu i nie dotykać twarzy, gdyż spowoduje to jeszcze większe pieczenie i rozniesienie substancji na inne części ciała.

Google+