Wczytuję dane...

Czym jest multitool?

Multitool to praktyczny i podręczny gadżet, który przyda się na co dzień do wykonywania mniejszych lub większych prac domowych (i nie tylko!). Czym jest i jakie są jego rodzaje?Czym jest multitool?


Multitool to — jak sama nazwa wskazuje — uniwersalne narzędzie, które łączy w sobie kilka różnych funkcji. Zazwyczaj głównym elementem multitool’a są składane kombinerki, w których „ukryte" są pozostałe akcesoria, takie jak m.in. nożyczki, scyzoryk, śrubokręt czy pilnik. Najbardziej rozbudowane wersje zawierają w sobie całą... skrzynkę z narzędziami (szczypce, różnego typu  ostrza, przecinaki, otwieracze, piłki, pilniki, śrubokręty itp...)
Typy kombinerek


Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i typów wielofunkcyjnych kombinerek. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej sprawdzonych marek są multitoole Leatherman,które można kupić w sklepie HOTSPRAY.pl.

Multitoole zawierają one różne kompilacje narzędzi i występują w różnych wielkościach. Najmniejsze są rozmiarów karty kredytowej i przeznaczone są do noszenia np. przy kluczach.  Multitoole różnią się również zestawami narzędzi jakie są do nich wbudowane. Oprócz multitooli uniwersalnych, które zawierają w sobie kilka lub kilkanaście akcesoriów przydatnych w codziennych czynnościach, istnieją również multitoole specjalistyczne.  Narzędzie  znajdujące się w  tych ostatnich dostosowane  są do konkretnych aktywności i zawodów (np. kombinerki dla elektryka, żeglarza, rowerzysty itp.).


Wielofunkcyjne kombinerki możemy podzielić na następujące rodzaje:

Wg rozmiaru


Do kieszeni
Multitoole dostępne są w różnych rozmiarach. Jednymi z popularniejszych są wersje kieszonkowe oraz mniejsze — w formie breloku do kluczy. W obu przypadkach taki kieszonkowy multitool zawiera standardowe akcesoria, niezbędne na co dzień. Zazwyczaj znajdują się nich m.in. scyzoryk, nożyczki, otwieracz do butelek.

Multi-tool pełnowymiarowy
To najbardziej typowy i uniwersalny rodzaj narzędzia wielofunkcyjnego. Mieści się w nim bardzo wiele różnego rodzaju akcesoriów, które mogą nam się przydać w różnych sytuacjach i pracach. Tego typu multitool zawiera od kilkunastu do około 20 (czasami więcej) narzędzi.

Multi-tool typu heavy duty
To zaawansowane narzędzia, które wyróżniają się nie tylko wielkością, ale również liczbą dostępnych akcesoriów. W tego typu kombinerkach zazwyczaj mamy schowanych minimum 20 narzędzi i ich zastosowanie wykracza znacznie poza standardowe prace. W tego typu modelach znajdziemy się dwa lub trzy rodzaj kombinerek, przecinaków lub na przykład pilnik diamentowy lub przyrząd do zdejmowania izolacji.


Wg przeznaczenia

Jak wspomnieliśmy wcześniej, multitoole różnią się od siebie składem i przeznaczeniem. W sprzedaży znajdują się wielofunkcyjne kombinerki dedykowane określonym aktywnościom, a zatem można kupić np. multitool taktyczny lub kombinerki dla rowerzystów.  Inne kombinerki zabieramy na piknik czy wycieczkę w góry, a inne — na żeglowanie po jeziorze. Każde z tego typu kombinerek zawiera określony zestaw najpotrzebniejszych narzędzi, które przydadzą się w określonej sytuacji i do wykonywania specjalnych zadań.

Szeroka oferta kombinerek wielofunkcyjnych dostępna na rynku sprawia, że każdy nas jest w stanie dobrać dla siebie typ multitool'a, który spełni jego wymagania.

Google+