Wczytuję dane...

Gazy dla policjantów - do zarządzania tłumem

W sprzedaży dostępnych jest wiele typów gazów pieprzowych. Różnią się między sobą nie tylko wielkością i formą rozpylania (mgła, stożek, strumień), zasięgiem, ale również składem. Wśród tych gazów pieprzowych na szczególną uwagę zasługą te, które przeznaczone są dla służb mundurowych, w szczególności policjantów, straży miejskiej czy służby więziennej.

Jakie powinny być gazy do zarządzania tłumem?

Jednymi z takich gazów są gazy dedykowane do tzw. zarządzania tłumem. To dość specyficzny typ gazów. Z jednej strony muszą skutecznie zneutralizować agresywne działania osób w tłumie, z drugiej musi się to odbyć bez szkodliwego wpływu na ich zdrowie. Innymi słowy, gaz powinien być na tyle silny, aby unieszkodliwił napastników, a jego działanie nie może powodować trwałych uszczerbków na zdrowiu i być krótkotrwałe. Gaz ma być w pewnych sensie straszakiem na tłum — ma umożliwić skutecznie nim zarządzanie i wymuszenie określonego zachowania (uspokojenie nastrojów, rozejście się, zaprzestanie określonego zachowania).

Oprócz tego oczywiście gazy te muszą mieć spory zasięg (powyżej 10 metrów), pojemność, a także odpowiednią formę rozpylania, która pozwala na objęcie działaniem większej grupy osób.

 

Jakie gazy polecamy?


Gazów przeznaczonych do zarządzania tłumem jest oczywiście wiele, my zajmiemy się dwoma modelami amerykańskiej firmy Sabre Red — lidera w produkcji profesjonalnych miotaczy gazów. A chodzi o Sabre Red Phantom OC oraz Sabre Red Fogger. Z tych dwóch typów zwłaszcza Fogger jest tym, który dedykowany jest do zarządzania tłumemPhantom OC sprawdza się bardziej w pomieszczeniach i do uspokajania mniejszego tłumu — np. więźniów.

Sabre Red Fogger


Należy do linii profesjonalnych gazów, które przeznaczone są do operowania z tłumem. Tym, co w pierwszej chwili rzuca się w oczy, to oczywiście duża pojemność 547 ml, a także uchwyt w pistoletowy. Zaletą tego gazu jest duży zasięg (10 metrów) oraz forma rozpylania, która powoduje, że gaz jest w stanie swoim zasięgiem ogarnąć większą grupę osób. Działanie gazu wywołuje pieczenie skóry, oczu, mimowolne zamykaniu oczu oraz kaszel. Substancja dodatkowo zawiera cząsteczki UV, które pozwalają na zidentyfikowanie napastnika i tym samym pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Zobacz w sklepie

Sabre Red Phantom OC


To gaz, który również może być stosowany do operowania tłumem, ale ma nieco inne właściwości niż Fogger. Plusem Phantom OC jest szybka dekontaminacja. A to oznacza, że efekty działania gazu, takie jak: pieczenie i podrażnienie skóry, oczu, krztuszenie się, kaszel czy katar, są krótkotrwałe i znikają zazwyczaj zaraz po wyjściu na świeże powietrze. To samo tyczy się pomieszczeń. Substancje zawarte w miotaczu gazu szybko parują, nie pozostawiając toksycznych pozostałości na sprzęcie, przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniach czy na osobach, na których gaz został użyty (np. na więźniach). A to oznacza, że gaz ten jest idealny  do doraźnych zadań, awaryjnych, w których trzeba szybko zdyscyplinować" grupę w pomieszczeniu. Gaz ten polecany jest zwłaszcza w służbie więziennej.

Zobacz w sklepieGoogle+