Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy czy kubotan? Plusy i minusy

Broń służąca samoobronie nie powinna być kupowana przypadkowo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy bowiem rozważyć starannie każdą kwestię, aby móc wybrać dla siebie egzemplarz idealny, spełniający pod każdym względem nasze oczekiwania, taki, z którym będziemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. 

Dziś porównamy z sobą gaz pieprzowy oraz kubotan. Sprawdzimy, jakie każda z tych typów broni ma słabe i mocne strony. Zaczynamy!

KUBOTAN
Kubotan wielu specjalistów nazywa jednym z najskuteczniejszych typów broni. To rodzaj szpikulca długości około 14 centymetrów. W naszym kraju jak najbardziej legalny zatem możemy nabyć go bez obaw. Używa się go bez większych problemów, należy jednak pamiętać, by zapoznać się z techniką posługiwania się nim choćby w niewielkim stopniu. Zdecydowanym jego plusem są z pewnością niewielkie rozmiary oraz fakt, iż można potraktować go jako brelok do kluczy. To broń dla każdego, polecana także dla kobiet. Jednokrotne jej użycie nie sprawia, iż musimy ją wyrzucić, bo staje się bezużyteczna – raz zakupioną stosować możemy wielokrotnie. Do wyboru mamy wiele rodzajów kubotanów, zatem każdy bez trudu może znaleźć coś dla siebie. Ta broń nie jest jednak w 100% idealna, posiada także bowiem słabsze strony. Jakie? Możemy bronić się nią tylko z bliskiej odległości. Ciężko także użyć jej profesjonalnie i skutecznie bez uprzedniego przygotowania, chociażby niewielkiego – najlepiej zaś byłoby udać się na kurs samoobrony w celu poznania technik posługiwania się kubotanem.

+
legalny, nie trzeba mieć zezwolenia 
kieszonkowy, można dopiąć do kluczy
niska cena zakupu
łatwa technika obrony

-
możemy bronić się tylko z bardzo bliskiej odległości







GAZ PIEPRZOWY
Jeśli zaś chodzi o gaz pieprzowy, jest on w naszym kraju często stosowany – chociażby ze względu na swoją legalność. To produkt łatwo dostępny i niedrogi (najtańsza wersja to wydatek około dwudziestu złotych), niewielkich rozmiarów, zatem z powodzeniem możemy schować go na przykład w kieszeni lub torebce w czasie wieczornego spaceru. Fani nietypowych, oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się na wersję w formie breloczka albo długopisu. To broń niezwykle łatwa w użyciu, nie wymaga bowiem znajomości zaawansowanych technik samoobrony czy sztuk walki. Każdy bez problemu poradzi sobie z tym, aby wycelować strumień gazu w kogoś, kto zamierza nas zaatakować. Można z powodzeniem używać go nawet z dalszych odległości – zwykle to przedział kilku – maksymalnie dziesięciu metrów. To bardzo komfortowe rozwiązanie, bo nie musimy zbliżać się do napastnika, aby skutecznie go unieszkodliwić i móc rzucić się do ucieczki. Z tym niewielkim przedmiotem w kieszeni czy torbie znacznie wzrasta nasz poziom poczucia bezpieczeństwa oraz psychicznego komfortu, na przykład podczas późnego powrotu do domu czy przechadzki w odludnym miejscu. Ta broń posiada także swoje słabsze strony. Jakie? Niekiedy bywa tak, że źle wycelujemy strumień gazu i zamiast na napastnika, niestety kierujemy go na siebie. Ponadto znajdujący się w środku gaz w małym pakowaniu dość szybko się kończy – w ekstremalnej sytuacji zaś trudno wyczuć, ile go jeszcze mamy.

+
legalny, nie trzeba mieć zezwolenia
dostępny w różnych formach rozpylania (pianka, mgła) i wielkościach 
stosunkowo niska cena zakupu
łatwa technika obrony, bronimy się ze znacznej odległości. 

-
trzeba wymieniać minimum co dwa lata
czasami są trudności z obsługą miotacza


Podkreślmy raz jeszcze, że przed zakupem broni służącej samoobronie należy dokładnie zastanowić się, który z jej typów sprawdzi się w naszym przypadku!

Google+