Wczytuję dane...

Gaz pieprzowy a niska temperatura

Przed nami kilka chłodniejszych i  mroźnych miesięcy. Jaka jest skuteczność działania gazu pieprzowego w niskiej temperaturze?

Jesienna i zimowa aura nie zawsze nastraja optymistycznie. Dni stają się coraz krótsze, wieczory chłodniejsze, nad ranem pojawiają się pierwsze przymrozki. A wraz ze zmianą czasu,  szybciej zapada zmrok. Dla większości z nas oznacza to mniej więcej tyle, że w momencie, kiedy wychodzimy z pracy, za oknem jest  już ciemno. W takich warunkach wzrasta ryzyko napaści, zwłaszcza na kobiety wracające późno i samotnie do domu. W  tej sytuacji  na wszelki wypadek warto zaopatrzyć się w broń do samoobrony: kubotan lub najlepiej kieszonkowy gaz pieprzowy. Zawsze będziemy czuć się bezpieczniej. Na forach dyskusyjnych dotyczących samoobrony czasami pojawiają się pytania związanie z działaniem niskich temperatur na gaz pieprzowy. Wyczerpująco odpowiedzieliśmy na ten temat w tekście: Gaz pieprzowy w zimieale dla zainteresowanych odświeżamy zagadnienie i odpowiadamy na trzy najczęściej zadawane pytania.


Czy gaz pieprzowy zamarza?


W klimacie umiarkowanym i  przy takich zimach, jakie ostatnio mamy w Polsce, nie musimy obawiać się o to, że nasz gaz pieprzowy zamarznie. Taka sytuacja może zdarzyć się tylko i wyłącznie w ekstremalnych warunkach pogodowych i to w sytuacji, kiedy gaz pieprzowy będzie wystawiony na długotrwałe działanie bardzo niskiej (więcej niż -20 stopni) temperatury. Wynika to ze specyficznej mieszanki (woda i odpowiednie stężenie kapsaicyny alkalidowej OC), która sprawia, że gazy pieprzowe nie zamarzają.Czy mogę przechowywać gaz pieprzowy w samochodzie w zimie?


Wszystko zależy od tego jaka temperatura jest w nocy. Jeśli będzie ona zbyt niska, to lepiej zrezygnuj z trzymania gazu pieprzowego w samochodzie. I to nie chodzi o to czy zamarznie czy nie, bo jak napisaliśmy wyżej — zamarzanie nie jest problemem. Długotrwałe wystawienie miotacza gazu na działanie niskiej temperatury może nieco zmniejszyć jego skuteczność oraz zmienić właściwości.

Czy gaz pieprzowy działa normalnie w mroźnej temperaturze?


Tak, gaz pieprzowy będzie działała normalnie, pod warunkiem, że zadbamy o jego właściwe przechowywanie i nie narazimy na długotrwałe działanie bardzo niskiej temperatury. W przypadku tej ostatniej może dojść do nieodwracalnych zmian w składzie gazu pieprzowego. Mieszanka, którą zawiera pojemnik, może przekształcić się w żel. W takiej sytuacji skuteczne użycie miotacza gazu będzie niemożliwe. Zmiana konsystencji spowoduje, że gaz nie wydostanie się z dystrybutora, albo wydostanie się z opóźnieniem i wystrzeli na niewielką odległość. Może się również okazać, że pod wpływem niskiej temperatury ciśnienie w kanistrze zupełnie spadnie. Na szczęście takie wypadki zdarzają się bardzo rzadko i (podkreślamy ponownie) tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy trzymamy gaz w skrajnie ekstremalnych warunkach przez długi czas. Możemy bez obaw spacerować z gazem pieprzowym w mroźne dni trzymając go w kieszeni spodni,  kurtki, czy w torebce. Przechowywany i  noszony w taki sposób nie straci swoich właściwości i spełnił w 100% swoje zadanie w przypadku ewentualnego zagrożenia.

Google+