Wczytuję dane...

Trzy rzeczy jakie warto zrobić przed użyciem gazu pieprzowego

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najchętniej wykorzystywanych elementów podczas samoobrony jest gaz pieprzowy. Nie ma w tym nic dziwnego – jest stosunkowo tani, niewielki i bezpieczny. Czym jest gaz pieprzowy? Jakie są jego rodzaje i co warto zrobić przed jego użyciem? Na zadane pytania odpowiemy w tym artykule.


Czym jest gaz pieprzowy?

Jest zamkniętą w metalowej puszcze substancją czynną. Zazwyczaj jest nią kapsaidyna alkalidowa – działa na receptory bólu wywołując silne pieczenie. Mając kontakt ze śluzówką (nosa, oczu, ust), wywołuje łzawienie i ślinotok.

Chętnie korzystają z niego zarówno mężczyźni, jak i kobiety (ze względu na nieduży rozmiar można go nosić chociażby w torebce). Szacuje się, że jest skuteczny w 99% (nawet wśród osób odpornych na ból, odurzonych narkotykami).

Zazwyczaj można spotkać trzy rodzaje – zalicza się do nich: STOŻEK MGŁY, który jest nieodporny na działanie warunków atmosferycznych, jednakże nie wymaga celowania w oczy sprawcy. Ulega rozproszeniu, przez co nie można go wykorzystywać w pomieszczeniach zamkniętych. STRUMIEŃ – jego działanie porównuje się do strzelania z pistoletu na wodę. ŻEL – spray po kontakcie ze skórą sprawcy zamienia się w pianę (można stosować go w pomieszczeniach zamkniętych).


Jakie rzeczy należy zrobić przed użyciem gazu pieprzowego?

Korzystanie z gazu pieprzowego jest proste i intuicyjne i nie wymaga specjalnego szkolenia. Niemniej jednak przed jego użyciem warto przyswoić sobie te trzy wskazówki:  

ĆWICZ – nie czekaj aż znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał użyć gazu. Zaopatrz się w podobny kształtem dozownik i ćwicz – praktyka czyni mistrza (zmniejszysz prawdopodobieństwo niepowodzenia),

CELUJ – pamiętaj, że większość typów wspomnianych preparatów jest skuteczna wtedy, gdy wycelujesz go prosto w oczy. Wyznacz sobie cel i podczas ćwiczeń staraj się w niego trafić. Gdy znajdziesz się w niebezpiecznej sytuacji, w prosty sposób uda Ci się ochronić przed napastnikiem (bez zbędnego stresu),

ZASTANÓW SIĘ, JAK UCIEKAĆ – umiejętność posługiwania się gazem pieprzowym, to jedno. Trzeba też umieć w efektywny sposób uciekać. Zapamiętaj, że cofając się, ułatwiasz napastnikowi atak (nawet wtedy, kiedy nie widzi). Zamiast tego, naucz się uciekać odskakując w boki (jest to o wiele bezpieczniejsze).


Czy warto zaopatrzyć się w gaz pieprzowy?

Gaz pieprzowy uważa się go za jeden z najbezpieczniejszych środków samoobrony. W jego składzie znajdują się substancje, które ułatwiają rozpylanie, mogące wywołać delikatne podrażnienie oczu, błon śluzowych i układu oddechowego. Część z nich posiada barwniki UV  (jak np.  w przypadku gazu FOX LABS White Lightning)   lub barwniki w postaci trudnozmywalnej farby (jak w przypadku gazu pieprzowego FOX LABS MEAN GREEN) pomagające w późniejszej identyfikacji sprawcy.


Czy warto go kupić? Myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że tak. Szacuje się, że gaz działa przez 30 minut, jednakże jest to zależne od jego jakości i umiejętności sprawcy w jego neutralizacji. Nie oszczędzajmy – dokonując zakupu, potraktujmy go jako inwestycję, a nie zbędny wydatek.

Google+